Tipy na výlety v oblasti Moravsko­slezský kraj

Obora Sovinec ve Fryčovicích

Obora Sovinec mysliveckého spolku Fryčovice se specializuje na chov vzácné zvěře – jelence viržinského (běloocasého). Nachází se v lese mezi obcemi Fryčovice a Trnávka. Oborou vede naučná stezka Obora Sovinec.

Větrný mlýn na Nových Dvorech

Věděli jste o tom, že větrný mlýn na Nových Dvorech má nejmodernější dochované mlecí vybavení a že druhý takový v celé České republice nenajdete? Anebo že těchto tzv. Větřáků bylo v polovině 19. století na Bílovecku téměř 70?

Vyhlídka a autobusová zastávka Kobeřice u Brna

Kobeřice u Brnase nachází se v oblasti přírodního parku Ždánický les, na jeho severozápadním okraji, 8 km jižně od města Slavkov u Brna. Nová autobusová zastávka je současně nádhernou vyhlídkou do vzdálené krajiny Slavkovského bojiště.

Pratuři a divocí koně v Chomýži u Krnova

Pratuři a divocí koně obývají v Chomýži nedaleko Krnova pastevní areál na území bývalé vojenské střelnice. Pomáhají zde spásat invazivní druhy vegetace, čímž podpoří růst chráněných druhů rostlin.

Javorová alej ke kapli důlního neštěstí v Karviné-Dolech

Výjimečná alej tvořena převážně javory se nachází v opuštené oblasti bývalých dolů v Karviné, místní části Doly. Vede z ulice Ostravská ke kapličce Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, která byla posatvena v epicentru výbuchu na dolech Jan-Karel, Hlubina a Františka dne 14. června 1894.

Knihovna a turistické centrum Trojanovice

Na místě zděných garáží v centru Trojanovic vyrostla zajímavá budova podle návrhu ateliéru Kamil Mrva Architects. Vedle služeb infocentra pro turisty i místní obyvatele je zde také knihovna a pošta.

Naučná stezka Megoňky

Naučná cyklostezka vás provede od restaurace Na Šancích v Mostech u Jablunkova po česko-slovenském pomezí ke geologické raritě tohoto kraje zvané megoňky. Jedná se o kamenné koule v bývalém lomu na slovenské straně hor.

Muzeum Dřeviónka v Nýdku

V replice dřevěné usedlosti v Nýdku vzniklo muzeum, které vás seznámí s historií Těšínského Slezska, především pak se způsobem bydlení místních obyvatel – gorolů.

Bývalá textilní továrna Karnola v Krnově

Národní kulturní památka krnovská textilka Karnola prochází rekonstrukcí. Město Krnov by zde chtělo postupně vybudovat textilní muzeum. Textilní průmysl totiž k městu neodmyslitelně patří.

Důl Darkov v Karviné

Historie Dolu Darkov a jeho předchůdců začala v roce 1854. Od té doby se v něm vytěžilo 310 milionů uhlí. Horníci se rozloučili s těžbou v únoru 2021, průmyslový areál by měl dostat status památkově chráněného místa.

Nadhledna na vrchu Háječek – rozhledna Svébohov

Nadhledna Háječek u obce Svébohov je vysoká 30 metrů a z ochozu ve výšce 26,9 m nad zemí je krásný rozhled na hřbety a vrcholy Hrubého a Nízkého Jeseníku, Orlické hory a Drahanskou i Zábřežskou vrchovinu.

Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku

Barokní perlou Moravského Kravařska a celé severní Moravy je kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku. Monumentální sakrální stavba, která shlíží na zdejší Komenského náměstí, je opravdu velkolepým barokním objektem se vším, co k němu patří.

Řeka Pšovka

Pšovka, pravostranný přítok Labe, je říčka v severní části středních Čech dlouhá 31 km. Pramení na Českolipsku u obce Blatce a do Labe se vlévá u Mělníka. Na své cestě protéká celým Kokořínským dolem.

Krnovská mašinka u nádraží

Zrenovovaná parní lokomotiva Bufan se v roce 2022 vrátila na podstavec před krnovské nádraží. Krnované ji mají za svůj symbol železniční dopravy. Původně šlo o dar železničářů z krnovského uzlu Československých drah městu.

Zřícenina hradu Rabštejn v Jeseníkách

Hrad založil v 2. polovině 13. století Hrabiše ze Švábenic. Poprvé byl doložen roku 1318, kdy jej získal Jan Lucemburský. Od konce 14. století hrad králové zastavovali. V 70. letech 15. století byl poškozen vojskem Matyáše Korvína.