Hrady a zámky v oblasti Moravsko­slezský kraj

Zámek Hnojník u Frýdku-Místku

Zámek stojí obci Hnojník na řece Stonávce u Frýdku-Místku. Vznikl přestavbou původního sídla z 15. století. V současné době je ve špatném stavu a veřejnosti nepřístupný.

Tvořil Karel May příběhy o apačském náčelníkovi na zámku v Bílovci?

Je velmi pravděpodobné, že na zámku v Bílovci tvořil některá svá díla Karel May, autor dobrodružných knih, v nichž vystupuje věhlasný apačský náčelník Vinnetou společně se svým pokrevním bratrem Old Shatterhandem. Tato informace vyplývá z deníků bývalých majitelů zámku.

Kostel sv. Valentina v Bravanticích

V těsném sousedství nového a starého zámku v Bravanticích stojí kostel sv. Valentina s gotickým jádrem ze 14. století.

Zámek Dívčí hrad u Osoblahy

Opevněný renesanční zámek Dívčí Hrad je dominantou obce. V současné době je v majetku státu a je nepřístupný.

Zámek Fulnek

Fulnecký zámek s parkem se nachází severovýchodně od historického jádra města. Skládá se ze dvou částí - z Horního zámku a mladšího, tzv. Dolního zámku. Zámek je v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti.

Zookoutek u zámku Fryštát v Karviné

Zookoutek Karviná-Fryštát se nachází mezi bývalou Laryschovou maštalí (hasičskou stanicí) v zámeckém parku Boženy Němcové a loděnicí u slepého ramena řeky Olše a kynologického cvičiště.

Zámek Klimkovice

Zámek v Klimkovicích byl vybudován ve 2. polovině 16. století jako renesanční čtyřkřídlý zámek na místě bývalé středověké tvrze.

Bývalá strážní věž – hláska v Chotěbuzi

V severní části obce Chotěbuz na Těšínsku najdete budovu zchátralého zámku a v jejím sousedství vysokou hlásku, která se dochovala z původního hradu.

Zbytky středověkého hradu u Čeladné

Hrad Čeladná stával na vrchu Kozinec skalním hřebenu, který vybíhá z masivu Stolové hory.

Zbytky hradu a kostel sv. Jakuba Většího v Brodu nad Tichou

Archeologické nálezy dokládají existenci hradu ve 14. a 15. století. Hrad údajně zanikl při křížovém tažení roku 1431, kdy bylo zničeno celé městečko. Nejstarší část kostela sv. Jakuba Většího pochází z 15. století a předpokládá se, že sloužil jako hradní kaple.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kuníně

Kostel Povýšení Svatého Kříže z roku 1810 je postaven v samé blízkosti zámku.

Zřícenina hradu Rychvald

Jakožto předchůdce zámku v blízkých Lysicích sehrál hrad Rychvald ve 14. století úlohu sídla lysické větve pánů z Kunštátu.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou, ojedinělá barokní óda na krásu na Vysočině

Jedna z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny mohutný barokní zámek v Jaroměřicích na Rokytnou nese označení moravské Versailles. Přirovnání ke francouzskému královskému zámku je u nás trochu inflační. Přízvisko slezské Versailles nesou Slezské Rudoltice, dalším objektem je zámek ve Vizovicích.

Zámecký vrch s bývalým hradištěm v Českém Těšíně

Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, dnes památné místo s parkem a výhledem na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.

Slezské Rudoltice totálně rozprodal správce majetku rodiny Hodiců

Zámku nalézajícímu se téměř na hranici s Polskem v osoblažském výběžku se přezdívá slezské Versailles. Jako mnoho památek značně utrpěl. Historii měl více než pohnutou, třeba jako sídlo Goebbelsova ministerstva propagandy. Kulečníkem pro Hitlera se raději moc nechlubí. Přesto v zámku je.