Moravsko­slezský kraj

Pomník valašské ovci na Gruni

Pomník valašské ovci najdete na jihozápadním svahu vrchu Kozlena (886) na Gruni u Starých Hamrů. Valašské ovce do Beskyd přivedli první osadníci - Valaši, kteří přišli z východu. Toto plemeno ovcí bylo velmi houževnaté a přečkalo tvrdé podmínky celoročního pobytu venku. Dnes má svou plemennou knihu.

Na Liberecku roste skanzen z 12. století, staví se ručně

Opevnění s obrannými věžemi, několik robustních chýší, stáje, čeledník a dům kněze. Na vrchu u obce Vítkov u Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní venkovské sídlo z 12. století.

Pohádková stezka ke krtečkově studánce

Do lesů Bruntálska se nastěhovaly pohádkové bytosti. Dřevěné sochy v podobě trpaslíků, skřítků, Hejkala nebo Žabího prince budou součástí nové naučné stezky pro děti v okolí Města Albrechtic. Trasa má celkem 11 zastavení a zvládnou ji i maminky s kočárky.

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. Lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Zoo Ostrava se také, jako jediné u nás, podařilo odchovat mládě slona indického.

Tipy na víkend: Meditujte ve Žlutých lázních, dejte si pivo v Náchodě

Již třetí červnový víkend láká například na jednu z největších tuzemských hudebních akcí - Colours of Ostrava. Pokud je pro vás festival trochu z ruky, skočte si zameditovat do pražských Žlutých lázní nebo na jedno pivo do Náchoda.

Kam o víkendu s dětmi: Za Husity nebo na meruňkové pochoutky

Červenec se přehoupnul do své druhé půlky a léto je v plném proudu. Víkendové odpoledne můžete strávit například s Husity na Vítkově, kde budete přihlížet historické bitvě. Nebo možná dáte přednost Meruňkobraní v Miroslavi, kde ochutnáte spoustu dobrot.

Půjčovna nafukovacích Stand Up Paddleboardů

Zažijte doprodružství na vodní hladině, které vás určitě nebude nudit! Zážitek pro celou rodinu i jednotlivce. Pokud si nejste jisti zda si nafukovací Stand Up Paddleboard koupit, máte možnost si jej otestovat, nebo zapůjčit na víkend či dovolenou.

Prohlídka protiatomového krytu v Havířově

Archa projekt - projekt zabývající se rekonstrukcí 6-ti patrového podzemního protiatomového krytu z 60tých let za doby studené války. Přijďte se podívat a nasát atmosféru komunistické vojenské doby.

V Beskydech pálí dřevěné uhlí, nyní však jen na ukázku

Dobře vysušené dřevo, chvojí čili četyna a mour, což je hlína smíchaná s rozdrceným dřevěným uhlím. To jsou základní kameny uhlířského milíře. Právě jeden takový mohou nyní spatřit návštěvníci Beskyd na Vyšním Kamenitém, v areálu horské chaty Kamenitý nad Dolní Lomnou.

Zámek ve Frýdku-Místku a jeho výpravy proti proudu času

Frýdecký zámek je původně gotický hrad. Nachází se ve Frýdku-Místku a dnes v něm sídlí Muzeum Beskyd s rozsáhlou expozicí, které dokumentují historii a kulturu beskydské oblasti. V objektu se pravidelně konají i sezónní výstavy, koncerty, divadelní představení i další společenské akce.

Park Petra Bezruče v Bohumíně

Bohumínský park, který je zelenou oázou města, má téměř stoletou historii. Parkem vede naučná stezka s 29 zastávkami. Na každé z nich na vás čeká zajímavý strom, který v parku roste, a krátký popis o tom, co je pro něj charakteristické a čím je zvláštní. I mimo trasu narazíte na nevšední stromy.

Kostel Narození Panny Marie v Bohumíně

Kostel Narození Panny Marie je v jádru pozdně gotická stavba z poslední třetiny 15. století, má středověkou věž z roku 1620 a boční kaple pochází z let 1668 a 1771. Jedná se o jednu z nejstarších bohumínských staveb. První dochovaná zmínka o kostelu pochází až z roku 1291.

Městské muzeum v Bohumíně

Městské muzeum vzniká v útrobách secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně. Má tři výstavní místnosti, dva depozitáře a mezi největší lákadla patří bohumínský poklad nebo pozůstatky mamuta.

Kostel sv. Jana Křtitele v Hlučíně

Kdy a kým byl tento kostel postaven, nám není známo. Patří však mezi nejstarší kostely v širokém okolí. Stavba byla několikrát přestavována v renesančním, barokním a pseudogotickém slohu.

Středověké hradby v Hlučíně

Poměrně rozsáhlé zbytky středověkého opevnění, z větší části postavené roku 1534 patří k nejstarším dochovaným památkám města. I když byly hradby v roce 1829 zbořeny, jsou jejich dochované zbytky dokladem renesanční fortifikace Hlučína.