Zříceniny v oblasti Liberecký kraj

Zřícenina Víckov v Drahoníně

Nevelká zřícenina gotického hradu, státem chráněná kulturní památka, která stojí na ostrohu na pravém břehu řeky Loučky.

Arturův hrad v zámeckém areálu Sychrov

V zámeckém parku Sychrova lze nalézt umělou zříceninu – Arturův hrad.

Zřícenina hradu Sychrov v Rabštejně nad Střelou

Zřícenina hradu Sychrov se nachází na hřebeni naproti zřícenině Rabštejn nad Střelou.

Zadluženou Skalku nechtěl ani čert

Zříceniny se ve středním Středohoří vypínají takřka na každém kopci, a že jich tu je požehnaně. U Sutomi, obce pod Holým vrchem místními zvaným Holáček, je jich v okruhu několika kilometrů hned pět. Z Holáčku vidíme Skalku v údolí, vlevo Košťálov, vpravo Oltářík.

Děvín, neprávem opomíjený majestátní hrad, který nikdy nebyl dobyt, zdolal až zub času

Hamr na Jezeře, obec nedaleko Mimoně a Jablonného v Podještědí, je známa zejména vyznavačům letní rekreace. Milovníci filmů pro pamětníky si určitě vybaví písečnou pláž z filmu Dovolená s Andělem. Nedaleko zmíněného rybníka stojí neprávem opomíjená zřícenina rozsáhlého středověkého hradu Děvína.

Zřícenina Staré Dubé patří do společnosti výjimečných českých hradů

Stará Dubá je zřícenina hradu na levém břehu Sázavy asi dva a půl kilometru od Hvězdonic. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka.

Zřícenina hradu Frymburk u Nového Města nad Metují

Unikátem hradu Frymburk nedaleko obce Nový Hrádek je jeho hradní věž. Jedná se o nejširší hradní věží v ČR. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1354. Po něm byl hrad v držení předních rodů jako byli Páni z Lipé, Dubé, Trčkové z Lípy a Colloredo-Mansfeldové.

Zřícenina hradu Kozlov u Lomnice nad Popelkou

Skromné zbytky hradu Kozlov se nachází nad vesnicí Košov, asi 4 km JZ od Lomnice nad Popelkou. Dnes už jsou zde patrné jen pozůstatky několika malých zídek a jedna ve skále tesaná studna.

Zřícenina hradu Košťálov v Českém středohoří

Zdaleka viditelné zbytky hradu Košťálov najdete nedaleko Lovosic na vysoké čedičové skále nad Třebenicemi. Fascinující výhled, který se odsud naskýtá, patří v Českém středohoří k nejúchvatnějším. Jižní svahy hory jsou vzhledem k výskytu vzácných rostlinných společenstev chráněnou přírodní památkou.

Zřícenina Oltářík v Českém středohoří

Pozůstatky hrádku vybudovaného zbohatlým husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic najdete nad obcí Děkovka. Silueta jeho zříceniny, která se tyčí na vrcholu 566 m vysoké čedičové kupy a spolu s nedalekým a téměř nerozlučně podobným hradem Košťálovem dotváří dramatický dojem Českého středohoří.

Svist kordů a svícemi osvětlená hradní kaple láká na noční Bezděz

Sedm set padesát let trvání si letos připomíná královský hrad zbudovaný na ochranu obchodních stezek do Slezska a jako vztyčený prst hrozící rozpínavým Markvarticům a Ronovcům. V další etapě se stal opevněným klášterem. Romantická zřícenina patří k nejpůsobivějším českým hradům.

Zřícenina kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem

V Jindřichovicích pod Smrkem najdete zříceninu kostela z poloviny 13. století. Byl zbořen husitskými vojáky při návratu od Baltského moře pod vedením Jana Čapka ze Sán. Do dnešních časů se dochoval pouze zbytek presbytáře.

Zříceniny gotického hradu Kumburk

Nalézá se v jednom z cípů pomyslného trojúhelníku nazývaného Český ráj v nadmořské výšce 642 m n. M. V okrese Semily, na strmém čedičovém vrchu. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.

Zřícenina gotického hradu Bradlec

Zřícenina hradu Bradlece se tyčí na stejnojmenném zalesněném kopci nad obcemi Újezdec a Bradlecká Lhota.

Házmburk hraje prim mezi zříceninami českých hradů

Mohutné kužely vyhaslých sopek Českého středohoří trčící osamoceně v severozápadní oblasti republiky jsou výjimečnou scenérii. Nade všemi trčí ostrý vrch Milešovky, rozhodně však zaujme Házmburk se zříceninou gotického hradu. Svým položením na vrcholu kopce připomíná Bezděz.