Tipy na výlety v oblasti Liberecký kraj

Nejkrásnější i nejvyšší. Český vodopád, který musí alespoň jednou v životě spatřit každý

Zurčení vody signalizuje, že cíl je již blízko. Když překročíme potok Pančava a vynoříme se z nízkého porostu, otevře se před námi široké údolí a na skalním úbočí vykoukne i jeden ze symbolů Krkonoš – Pančavský vodopád. Se svými 148 metry je tím nejvyšším v tuzemsku a vzhledem k působivé scenérii je jednoznačně i tím nejhezčím. Alespoň jednou v životě by ho proto měl spatřit každý Čech.

Levné rande i jeden z nejkrásnějších výhledů na Čechy v jednom

Češi jsou národem turistů, a není proto divu, že se u nás nacházejí vyšší stovky rozhleden. Na jednu z nejkrásnějších v Čechách, Tichánkovu rozhlednu na hoře Tábor nedaleko Lomnice nad Popelkou, se můžete vypravit celoročně 24 hodin denně. Stačí mít v peněžence ty správné mince. A za 40 korun pořídíte třeba to nejromantičtější rande při západu slunce.

Jedna z nejkrásnějších rozhleden Českého ráje připomíná zbytečnou smrt mladého šlechtice

Alainova věž není typickou českou rozhlednou. Stavba nedaleko Lomnice nad Popelkou zaujme jak nevšedním názvem, tak na první pohled i romantickou architekturou jako vystřiženou z pohádky o zakleté princezně. Ve skutečnosti se však váže ke smutnému osudu prince z rodu Rohanů.

Vyhlídka nad řekou v Lukách pod Medníkem

Na protější straně Medníku v Lukách pod Medníkem se nachází nenápadná dřevěná stavba vyhlídky s krásným rozhledem. Jejím dominantním prvkem je velký dřevěném rám. Vyhlídka vznikla v roce 2024 podle projektu architekta Miloše Munzara. Není přístupná veřejnosti.

Kaskády na Jeřici, jedno z kouzelných míst vodopádově bohatých Jizerských hor

Písčitá stezka zvolna stoupá, už to není daleko; zvuk vody příchozího bezpečně naviguje. Takže brzy jsme na místě. Na jihovýchodním okraji Oldřichova v Hájích. Tudíž v Jizerských horách.

Léčivý minerální pramen v obci Rudník

Zajímavou součástí obce Rudník v Krkonoších je lokalita zvaná Lázně Fořt. I dnes se zde můžete napít z minerálního pramene, který má léčivé účinky.

Zámecký park a lesopark ve Vratislavicích nad Nisou

Více než stoletá historie vratislavického zámeckého parku je spjata s budovou "zámečku" v pseudorenesančním slohu, kterou nechal postavit nejmladší ze tří synů Ignaze Ginzkeye v roce 1900.

Vycházky za ptáky Krkonoš a Podkrkonoší

Máte rádi ptáky? Vyberze si z nabídky vycházek za ptáky v přírodě Krkonoš a Podkrkonoší se zkušenou místní ornitoložkou.

Přírodní památka Cihelenské rybníky

Přírodní památka a evropsky významná lokalita Cihelenské rybníky se nachází na území obce Horní Libchava na Českolipsku. Předmětem ochrany jsou mokřadní a vodní biotopy Cihelenských rybníků a druhy na ně vázané, především populace kuňky ohnivé.

Přírodní památka Manušické rybníky

Přírodní památka a evropsky významná lokalita Manušické rybníky se nachází v obci Horní Libchava v okrese Česká Lípa. Jedná se o soustavu sedmi malých rybníků, napájených kanálem ze Šporky. Předmětem ochrany jsou mokřadní a vodní biotopy a druhy na ně vázané, především populace kuňky ohnivé.

Naučná stezka Josefa Pekaře

Naučná stezka Josefa Pekaře vede z Turnova do Jevišovic. Jejím cílem je zvýšit v co nejširší veřejnosti povědomí o životě, díle a odkazu jednoho z nejvýznamnějších českých historiků a turnovských rodáků, profesoru Josefu Pekařovi (1870–1937).

Svojkovské skály

Svojkovské skály u obce na Českolipsku tvoří výrazný skalnatý hřbet, vybíhající ze svahu Tisového vrchu asi 400 m směrem k západu nad Svojkov. Jižní stranu hřbetu ze zpevněného pískovce tvoří výrazná skalní stěna, rozčleněná do řady skalních věží.

Zámek Horní Branná

Původní honosný renesanční zámek z 16. století v Horní Branné dnes slouží obci jako reprezentační objekt s malým muzeem.

Naučná stezka za lilií zlatohlavou

Naučná stezka za lilií zlatohlavou přibližuje chráněné území Lužických hor a památek obce Svor širokému okruhu návštěvníků Svoru. Průvodci stezkou jsou skřítci lilie zlatohlavá, včela a chřestovníček.

Industriální Dolní Vítkovice se změnily na světelný park. Spojuje fantaskní svět Julese Verna s váno

Industriální architektura ostravských Dolních Vítkovic se letošní zimu ukazuje návštěvníkům v novém světle. Bývalý průmyslový areál totiž zaplnila stovka světelných soch a instalací. Přinášejí do něj vánoční atmosféru i futuristické motivy třeba z knih Julesa Verna. Jak sváteční výstava zasazená do netypického prostředí vypadá, se můžete podívat ve videu Novinek.