Tipy na výlety ve městě Liberec

Středověké sídlo na Liberecku má korunovat stavba románského kostela

Obranné věže, velmožův palác, sídlo kněze, několik robustních chýší, stáje i čeledinec. Na vrchu u osady Vítkov nedaleko Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní rekonstrukce středověkého sídla z doby přemyslovských knížat mezi polovinou 12. a 13. století.

Na Sychrově budou korunovační klenoty

Aspoň jednou za život by je prý měl spatřit každý Čech. Originál českých korunovačních klenotů je ale vystavován jen vzácně. Návštěvníci zámku Sychrov na Liberecku teď ovšem budou mít výjimečnou příležitost vidět alespoň dokonalou repliku klenotů, tedy svatováclavské koruny a královského jablka a žezla.

Tipy na výlety na severu: Jak poznat Liberec a Jablonec nad Nisou

Řada krás České republiky se soustředí do severních Čech. Vedle malebné přírody Jizerských hor využívané k túrám i lyžování překypují pamětihodnostmi i samotná největší města Libereckého kraje – Liberec i Jablonec nad Nisou. Přinášíme drobnou ochutnávku zajímavých míst, která byste při svých cestách neměli vynechat.

Svijanský zámek zve na koupel v pivních lázních

Horkou lázeň ve vířivých dubových vanách s vodou obohacenou o pivovarské kvasnice, slad a chmel si budou moci nově dopřát návštěvníci zámku ve Svijanech na Liberecku. Původně zchátralá památka prošla v minulé dekádě nákladnou rekonstrukcí. Nově teď zámek, o který se stará sousední pivovar, otevře i lázně, pochopitelně pivní.

Vratislavická kyselka

Areál Vratislavické kyselky u Liberce je součástí společnosti Kitl od srpna 2018. Vrty byly po desítkách let chátrání obnoveny v rámci rekonstrukce celého areálu. Kyselka patřila k vyhledávaným nejen jako lahodná, ale i nízkou mineralizací zdravotně velmi vhodná stolní voda.

Zen-Houses – Ateliér a dům Petra Stolína v Liberci

Dům architekta Petra Stolína zhmotňuje jeho představy o individuálním bydlení, v nichž odráží tři dekády své profesní dráhy. Dům byl navržen a zamýšlen pro architektonický tandem a koncipován do dvou jednoduchých krychlových objemů, jeden je určený pro bydlení a druhý pro práci.

Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti v Liberci

Interaktivní památník je tvořen dvěma síťovanými stěnami z kovu. Po vstupu návštěvníka se automaticky zapnou světelné a zvukové efekty. Jsou zde také pohyblivé elektronické texty o datech a místech bojů, jejichž obětem je památník zasvěcen.

Na Liberecku se rozrůstá dvůr z 12. století

Obranné věže, velmožův palác, sídlo kněze, několik robustních chýší, stáje i čeledinec. Na vrchu u osady Vítkov nedaleko Chrastavy na Liberecku vyrůstá už od roku 1999 unikátní dvůr, který je novodobou rekonstrukcí sídla z doby přemyslovských knížat mezi polovinou 12. a 13. století.

Liebiegův palác v Liberci

Rodinná vila vznikla přestavbou klasicistního domu Ferdinanda Römhelda mezi lety 1871–1872. V letech 1953–2013 zde sídlila Oblastní galerie v Liberci. V současné době objekt prochází přestavbou, v budoucnu zde bude umístěno tzv. Centrum aktivního života.

Císařský kámen u Liberce

Na žulový balvan, který se nachází na vrcholu kopce v lese mezi Libercem a Jablonecm nad Nisou, byla v roce 1879 přidělána pamětní deska z bílého mramoru ke 100. výročí návštěvy Josefa II. Deska sem byla dovezena až z rakouského Grazu.

Kostel sv. Antonína Velikého v Liberci

Kostel, jehož historie sahá až do 16. století, a který byl postaven v novogotickém stylu, najdete v centru města Liberec mezi náměstím Dr. Edvarda Beneše a Sokolovským náměstím. Kostel byl prohlášen kulturní památkou.

Bytový dům Wolkerova v Liberci

Na severním okraji Liberce, v blízkosti ulice Wolkerova, vznikl v 60. letech ojedinělý obytný solitér. Je jím z dálky viditelný bytový dům neobvykle tvarovaný do oblouku, známý pod jménem Wolkerák. Stavba je dílem architektů Karla Hubáčka, Jaromíra Vacka a Václava Vody.

Památník architekta Adolfa Loose v Liberci

Jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století Adolf Loos má svůj památník v Liberci, městě, kde pobýval jako středoškolák na studiích. Dílo sochaře Jiřího Seiferta z roku 1981 se nachází v Technické univerzitě.

Lampa Edison v Liberci

Edison je socha a zároveň funkční lampa. Autorem je Jaroslav Róna. Lampa byla odhalena v roce 2009 nedlouho před 130. výročím existence použitelné žárovky. Stojí na prostranství spojujícím liberecké náměstí Dr. E. Beneše a nedávno otevřené obchodní centrum Plaza.

Mešní kámen u Starého Harcova

Rytina ve skále je pozůstatkem obývání harcovských lesů uprchlými obyvateli z Liberce po jeho dobytí Prusy roku 1757, kdy tzv. Mešní kameny sloužili jako místo k setkávání na bohoslužby.