Tipy na výlety v obci Krasíkov

Sídlo mocného šlechtického rodu Krasíkov vyhořelo při pečení koblih

Tolik pověst, ale může to být pravda. Hrad u Bezdružic na Plzeňsku je znám i jako Švamberk, podle rodu, který ho postavil. Švamberkové s labutí ve znaku drželi území mezi Stříbrem a Přimdou. Zde zajali husité roku 1421 svého úhlavního nepřítele Bohuslava ze Švamberka, později husitského hejtmana.

Krasíkova stezka ve Křtinách

Křtiny jsou známé poutní místo, ale málokdo zná jeho okolí. Přitom za prohlídku rozhodně stojí. Pro děti i dospělé je připravena pětikilometrová trasa s interaktivními prvky. List je k dispozici na recepci zámku Křtiny.

Na Ovčím vrchu dostali sedláci daleko větší nakládačku než u Chlumce

Bílá kaplička ve svahu Ovčího vrchu naproti zřícenině hradu Krasíkova (Švamberku) označuje místo, kde bojovaly v roce 1680 skupiny sedláků proti císařskému vojsku. Vzbouřenci neměli šanci, mnoho jich padlo. Přesto se o selské vzpouře na Bezdružicku téměř neví, památník zná málokdo.

Hrad Krasíkov – Švamberk

Vrch s kaplí a zřícenou věží ležící západně o Plzně byl osídlen již v pravěku. Stopy osídlení však zanikly při budování středověkého hradu. Ves Krasíkov,položená v místech pozdějšího švamberského dvora, je prvně zmiňována roku 1227, kdy ji velmož Kojata odkázal svému služebníkovi Marešovi.

Tipy na víkend: Rozlučka s Mojou, cukrové, burčákové a bramborové slavnosti

První říjnový víkend patří oslavám všeho druhu. V pražské zoo se rozloučí s velkou slávou s gorilí slečnou Mojou. Gurmáni a mlsné jazýčky si mohou vybrat mezi Burčákovými slavnostmi v Hustopečích, Vepřovými hody v Hodici, Bramborovou sobotou na Veselém Kopci, Slavnostmi vína ve Starých Hradech, vinobraním na Lokti, Slavnostmi jablek na vrchu Krasíkov, Cukrovými slavnostmi na hradu Loučeň či Zelnobraním ve Vidově.