Hory v oblasti Králové­hradecký kraj

Krásy Orlických hor a polského příhraničí odkrývají pohledy z rozhleden

Zatímco vloni v říjnu otevřená rozhledna na nejvyšším vrcholku Orlických hor sbírá jedno ocenění za druhým a stále přitahuje nebývalé množství návštěvníků, rostou jí v regionu další konkurentky.

Naučná stezka Vrchlabím

Naučná stezka vás provede po nejkrásnějších místech města Vrchlabí - brány do Krkonoš. Zeleně značená trasa začíná v centru města, u historické budovy radnice. Cesta poté pokračuje po hlavní Krkonošské ulici k jednomu z nejstarších domů ve městě a končí u kostela sv. Vavřince.

Na trase od Šerlichu k Neratovu předvádějí Kačenčiny hory své nesporné půvaby

Možná vás překvapí název Kačenčiny hory, ale jejich kopce jsou tak ladné, že musejí být opatrovány a hýčkány princeznou Kačenkou. Oficiálně se samozřejmě jmenují Orlické hory, dvě řeky Orlice a spousty bystrých potoků tudy protékají.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku

Zvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Vede k němu naučná stezka Měsíční kámen.

Jelení hravá naučná stezka u Špindlerova Mlýna

Na Přední Planině nad Špindlerovým Mlýnem naleznete hravou naučnou stezku zaměřenou na největší zvíře, které v Krkonoších můžete potkat – jelena. Můžete se těšit na sedm jednoduchých aktivit, při kterých jelena doslova zažijete.

Rovinka – horské sedlo západních Krkonoš

Rovinka je významné horské sedlo (851 m) a rozcestí mezi Špindlerovým Mlýnem a obcí Benecko. Turisté zde naleznou odpočívadlo a menší občerstvení. Sbíhá se sem sedm cest.

Nejkrásnější rozhledna Česka stojí na nejvyšším vrcholku Orlických hor

Od 26. října 2019, kdy byla slavnostně otevřena, ji navštívilo několik tisíc lidí. Nejvíce turistů k ní proudí během víkendových dnů s modrou oblohou. O čem je řeč? O rozhledně na Velké Deštné, nejvyšším vrcholku Orlických hor, která zvítězila v anketě o nejkrásnější rozhlednu minulého roku.

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Táhlé hřebeny Orlických hor bez výraznějších zlomů jsou přímo stvořené pro běžkaře. Zvláště Jiráskova horská cesta je velice oblíbenou lyžařskou magistrálou. Ideálním výchozím místem běžkařů na celý hlavní hřeben Orlických hor s upravovanými běžeckými stopami jsou Říčky.

Orlické hory na běžkách – běžkařské tratě v okolí Deštného v Orlických horách

Orlické běžkařské tratě poblíž Deštného v Orlických horách nabízí maximální komfort. Jsou pravidelně udržované, nenáročné terénem a na hřebenu poskytují lyžařům skvělý výhled. Tratě mají úhrnem víc než 50 km a můžete si vybrat z několika tras a okruhů.

Orlické hory na běžkách - běžecké tratě v okolí Říček

Technika Ski centra Říčky pravidelně v průběhu zimní sezóny upravuje běžecké tratě v okolí v délce až 42 km. Běžecké stopy jsou vhodné jak pro klasický styl, tak i pro bruslení (skate).

Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí

Od června 1997 je ve Vrchlabí otevřen útulek pro poraněná či jinak handicapovaná divoká zvířata. Jeho provozovatelem je Správa KRNAP ve Vrchlabí. Úkolem tohoto zařízení je poskytnout poraněným jedincům komplexní ošetření. Uzdravená zvířata jsou vypouštěna zpět do volné přírody.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

V okolí Janských Lázní, Černého Dolu a Svobody nad Úpou najdete několik upravovaných běžeckých tratí. Nejoblíbenější jsou okruhy na Černé a Světlé hoře. Velký okruh Černá hora měří 12 km, Malý okruh Černá hora má 4 km.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy Horní Mísečky

Běžecké tratě v Horních Mísečkách nad Špindlerovým Mlýnem se nacházejí ve výšce více než 1 000 metrů nad mořem, takže sníh je zde zaručen i v letech, kdy je sněhová nadílka slabší. Do stopy lákají desítky kilometrů kvalitně upravených běžeckých tratí.

Mohyla generála Gablenze nad Trutnovem je i rozhlednou, Rakušáci tu vyhráli jedinou bitvu nad Prusy

Jindy krásný výhled na Krkonoše z vrchu Šibeník nad Trutnovem 27. června 1866 přítomné rakouské vojáky vůbec nezajímal. Na město a okolní kopce se valila masa pruské armády, která vpadla do Čech nedalekým průsmykem ze Slezska. Začala sedmitýdenní válka. Další vojska vtrhla do země přes Náchod.