Zámky v oblasti Kraj Vysočina

Další prostory zámku Telč se mají zpřístupnit veřejnosti

Národní památkový ústav (NPÚ) připravuje velký projekt obnovy zámku Telč, který umožní otevřít návštěvníkům jeho další část, jako je někdejší sýpka a pivovar. Památkáři by na tomto zámku rovněž chtěli otevřít zimní prohlídkovou trasu. Na zahájení turistické sezóny v Telči to řekla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Nabídka pro turisty se na této památce zlepší už letos, kdy k dosavadním prohlídkovým trasám přibude od 1. června trasa věnovaná zámeckému podzemí.

Žeberská lípa - nejstarší strom centrálního Krušnohoří

Přírodní klenot roste nedaleko Vysoké Pece na Chomutovsku, kousek od zámku Jezeří. Přídomek žeberská získala dle zříceniny Starý Žeberk. Strom je nejstarším na Mostecku, jeho věk se odhaduje až na 900 let. Z dávných věků přežívá dodnes jako obrůstající torzo, krásné romantické a opředené pověstí.

Telč je pohádkovým magnetem Vysočiny, Bílá paní tu strašila při rozdávání kaše Švédy

Památky na Vysočině tradičně přitahují turisty, i když nezažívají takový nápor jako jiná exponovaná místa. Přes mírný propad turistů stále vede oblíbená Telč, historické městské jádro spolu se zámek tvoří nádherný celek, skvěle zakomponovaný do krajiny. Zájem je i o Jaroměřice, Lipnici a Náměšť.

Muzeum autíček v Přísece přivítá brzy první návštěvníky

Nové muzeum autíček v Přísece nedaleko Jihlavy přivítá první návštěvníky příští čtvrtek. Expozice obsahující tisíce historických hraček, především autíček, byla vytvořena v čerstvě opraveném zámečku.

Jaroměřice nad Rokytnou jsou jako obrovská stavební barokní fuga

Jednou z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny je nádherný zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Pro Questenberky byl přestavěn z renesančního sídla v letech 1700 až 1737 na monumentální baroko. Je jednou z nejmohutnějších architektur nejen u nás i v Evropě. Návštěvníka ohromí jejich pompéznost.

V Náměšti nad Oslavou se vám přejedí oči i čichové buňky

Náměšť nad Oslavou vnímáme většinou jako základnu vojenského letectva, o nádherném renesančním zámku ze 16. století se toho moc nepíše. Je to škoda, má bohaté interiéry, honosné pokoje, přes Oslavu k němu vede most podobný Karlovu v Praze. Nyní je zde vynikající expozice Stolování na zámku.

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Na zámku Růžkovy Lhotice si prohlédnete expozici věnovanou hudební tradici na Podblanicku. Zámek patřil v letech 1835-1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.

Zámek Růžkovy Lhotice – muzeum Podblanicka

Na zámku Růžkovy Lhotice si prohlédnete expozici věnovanou hudební tradici na Podblanicku. Zámek patřil v letech 1835-1844 rodičům Bedřicha Smetany a sám skladatel tu několik let pobýval. Zdejší expozice je věnovaná především počátkům Smetanovy tvorby.

Muzeum Vysočiny v Telči

Muzeum Vysočiny Jihlava sídlí ve třech historických budovách na Masarykově náměstí. Se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem je největším muzeem v kraji. Telčskou pobočku naleznete na Státním zámku v Telči. Expozice dokumentuje vývoj města v průběhu staletí.

Zámeček Karlštejn u Svratky

Zámeček stojí asi 25 km severně od města Žďár nad Sázavou. A z obce Svratka to jsou 2 kilometry severovýchodně po červené turistické značce.

Červená Lhota - zámek pro milovníky pověstí, romantiky i doby mocnářství

Jeden z našich nejpůvabnějších a nejmalebnějších zámků najdeme mezi Táborem a Jindřichovým Hradcem. Patří k těm objektům, které se těší právem velkému zájmu návštěvníků, a pouhý pohled na ve vodní hladině se odrážející siluetu malého vodního zámku dává tušit, že přemnoho krásy ukrývá i uvnitř.

Zámek Červená Lhota původně nebyl červený

Už první okamžiky, kdy se nad třpytivou hladinou rybníka vyloupne červený zámek v celé své kráse, naladí návštěvníka na romantickou notu. Ale není to jen samotná stavba Červené Lhoty, zámku na Jindřichohradecku, je to i její nejbližší okolí.

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.

Muzeum Moravské Budějovice - expozice Muzea Vysočiny na zámku a Masných krámech

Muzeum Moravské Budějovice má své expozice ve dvou objektech, v Masných krámech a na zámku. Základ sbírek tvoří unikátní doklady zaniklých a zanikajících řemesel. Šíře a pestrost návštěvnických expozic je však daleko větší.

Naučná stezka Vítězslava Nováka

Na tříkilometrové trase od zámku v Kamenici nad Lipou k myslivně Johanka seznamuje návštěvníky s přírodou, lesním hospodářstvím, zajímavostmi Kamenicka a s životem a dílem hudebního skladatele Vítězslava Nováka, naučná stezka tohto kamenického rodáka.