Kovářov

Kovářova rokle v Broumovských stěnách

Kovářova rokle je jedním z nejhlubších a nejhezčích kaňonů Broumovských stěn. Roklí vede stezka kolmo k hlavnímu hřebenu Broumovských stěn, kde se napojuje na frekventovanou hřebenovku.

Vrch Hrby ve středním Povltaví

Malá vrchovinka Hrby tvoří přirozenou hranici Jihočeského a Středočeského kraje. Nachází se nedaleko osady Onen Svět mezi Milešovem a Kovářovem. Jedná se o romanticky vyhlížející zalesněný hřeben s břízami i jehličnany.

Skalní brána u Kotýřiny

Tři žulové balvany tvoří nedaleko obce Kotýřina na Kovářovsku skalní bránu. Jedná se v podstatě o přírodní dolmen – balvany na sobě leží tak, že mezi nimi vzniká okno.

Židovský hřbitov na úbočí Kovářovské hůrky

Hřbitov z 1. poloviny 19. století leží cca půl kilometru od centra obce, na návrší nad silnicí 102 na Radvánov. Nejsnazší přístup je cestou od Prostředního rybníka. Pohřbívalo se zde do roku 1940.

Socha sv. Jana Nepomuckého Kovářov

Socha sv. Jana Nepomuckého je barokní plastika na hodnotném podstavci se zachovalou datací 1722, s monogramy a s nápisy psanými kapitálkami.

Stará fara v Kovářově

Budova staré fary vystavěná v barokním slohu v roce 1739 se nachází vedle sousoší Kalvárie. Od roku 1967 neslouží ke svému účelu, do podzimu 2007 byla používána jako knihovna.

Kostel Všech svatých Kovářov

Raně gotický kostel z konce 13. století je přičítán stavební aktivitě milevského kláštera. V roce 1712 k němu byla přistavěna věž. Na jižní straně lodi se zachoval gotický pravoúhlý ústupkový portál.

Sousoší Kalvárie v Kovářově

Mezi nejvýznamnější památky Kovářova patří sousoší Kalvárie od sochaře Brokoffa, které stojí na pahorku u barokní fary při silnici na Vepice. Státem chráněná památka pochází z roku 1732.

Kam o víkendu s dětmi: Svezte se parním vlakem, seznamte se s předky

První květnový víkend nabízí široké spektrum akcí. Vyrazte na zahájení sezóny jízd parní lokomotivou. Svézt se můžete z Prahy do Lužné u Rakovníka, kde si můžete prohlédnout historické vlaky. Do minulosti můžete zaskočit i v několika archeoparcích. V Ledčicích si vyzkoušíte hrnčířské řemeslo, v Kovářově se seznámíte se životem předků. Nasavrky zase nabídnou oslavy keltského svátku Beltine.

Pivovar Slavoňov

Dnes zchátralá budova pivovaru z konce 17. století zabírá velkou část vsi Slavoňov u Kovářova.

Kam o víkendu s dětmi: Za koloběžkami do Plzně, na drakiádu do Blatnice

První říjnový víkend si můžete jít s dětmi vyzkoušet historická řemesla a rozloučit se tak se sezónou v Zeměráji v Kovářově. Zasportovat si můžete v Plzni nejen na koloběžkách, ale i na lezecké stěně. V Blatnici si děti užijí zábavu nejen s draky. Je pro ně připraven i táborák či projížďka na koni.

Bosou nohou téměř pohádkovým zážitkovým Zeměrájem

Slečna u pokladny trpělivě a s úsměvem vysvětluje návštěvníkům, kterak hledat poklad v zemi připomínající Tolkiena. Rodiče se snaží vstřebat informace, děti už by se rády rozeběhly po areálu, nabízející nepřeberné možnosti vyžití. Zeměráj u Kovářova není záležitost hodiny, strávíte tu celý den.

Na běžky na Seč

Běžkařských tras v Železných horách je několik. Za příznivých sněhových podmínek jsou upravovány stopovacím zařízením. Okruhy u Seče jsou nenáročné, vhodné i pro začátečníky a dobře dostupné. Jedná se o běžecké okruhy mezi Kovářovem a Sečí, propojené také lesní cestou s Vápenným Podolem. Ta se dá použít jen za opravdu dobrých sněhových podmínek. Nastoupit do […].

Zážitkový park Zeměráj

Jedinečný přírodní zážitkový park se nachází nedaleko Orlické přehrady u obce Kovářov. Na ploše 9 hektarů v okolí historické usedlosti se nalézá více než stovka různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů. Děti zde mohou v přírodním prostředí volně běhat, vymýšlet, tvořit a objevovat.