Tipy na výlety ve městě Kolín

Dančí obora Dobšice

Dančí farmu naleznete v obci Dobšice, mezi městy Poděbrady, Kolín a Chlumec nad Cidlinou. Dá se k ní dostat i po cyklostezce č. 4199b.

Staňte se pánem hradu za 20 korun

Jaké to je být hradním pánem si obrazně řečeno mohou vyzkoušet návštěvníci hradu Tuchoraz v okrese Kolín, označovaného též často jako zámek a tvrz. Kulturní památka má možná lehce nejasnou terminologii, ale nabízí zcela nepopiratelné dobrodružství. Od majitelů, kteří bydlí v přilehlé vile, si výměnou za vstupné 20 korun na osobu zapůjčíte svazek klíčů a historický objekt můžete objevovat zcela sami.

Přírodní památka Lžovické tůně

Přírodní památka Lžovické tůně u Týnce nad Labem na Kolínsku chrání biotop labské nivy s tvrdými i měkkými luhy, tůněmi, vegetací vrbin, olšin, vysokých ostřic i dalších vzácných a chráněných druhů.

Městská památková rezervace Kolín

Památková rezervace stojí na původním středověkém půdorysu města, jehož dominantou je chrám sv. Bartoloměje, ale i mnoho dalších cenných staveb jako např. Barokní kostnice, synagoga, kostel sv. Víta, areál kapucínského kláštera s chrámem Nejsvětější Trojice, či mnoho barokních a renesančních domů.

Záchranná stanice Huslík

Posláním záchranné stanice Huslík je podpora druhové rozmanitosti živočichů v krajině a lidských sídlech ve východní části Středočeského kraje (Nymburk, Kolín, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště) a části Královéhradeckého kraje (Jičín).

Společná vstupenka do kolínských památek

Chcete poznat všechny kolínské památky důkladně, v klidu a za zvýhodněnou cenu? Pak je pro vás ideální společná vstupenka do devíti kolínských objektů, kterou pro místní i návštěvníky připravilo město Kolín a Regionální muzeum v Kolíně.

Vodopád u obce Polepy

V nivě potoka Polepky mezi obcí Polepy a Kolínem se nachází zajímavý přírodní útvar pro zdejší krajinu velmi netypický – 4 metry vysoký vodopád.

Unikátní vodopád v rovině u Kolína

Středočeský Kolín je spojen se jmény uměleckých osobností typu Jean-Baptiste Gaspard Deburau či František Kmoch, ale po pravdě řečeno o jeho zviditelnění se svého času postaraly i dvě osobnosti animované – možná i vy si vzpomenete na originální medvídky, kteří se potkali právě u Kolína. Kde to přesně bylo, netuším, ale pokud bych směl poradit, navrhl bych například Polepy.

Kolínské návrší s chrámem svatého Bartoloměje je architektonickým skvostem

Stavitel Petr Parléř se stavbou chrámu svatého Bartoloměje v Kolíně zasloužil o jednu z nejvýznamnějších gotických církevních staveb na našem území. Spolu se zvonicí, Starou školou, kostnicí a zahradami tvoří monumentální areál. Po dvouleté rekonstrukci se na chvíli, než se kvůli pandemii zavřely, představily obnovené památky v září 2020, kdy proběhlo slavnostní otevření.

Malé muzeum věnované zvonům v Plaňanech

Středočeské městečko mezi Kolínem a Českým Brodem ve středověku leželo na Trstenické stezce, spojující Prahu s východní Evropou.

Zahrady na zelených parkánech v Kolíně

Ojedinělý relaxační prostor v centru města. Odpočiňte si od ruchu na zelených parkánech, v rozáriu nebo u bylinkové zahrádky.

Stará farní škola v Kolíně

Stará farní škola zaujme děti i dospělé moderní a interaktivní expozicí věnovanou událostem z historie města a slavným osobnostem Kolína. Další zajímavosti je, že budova samotná byla přistavěna k hlavní městské hradbě ze 13. století.

Zvonice při kostele sv. Bartoloměje v Kolíně

Samostatně stojící zvonice z počátku 16. stol. V suterénu je možné navštívit lapidárium, v prvním nadzemním podlaží je vystaven restaurovaný chrámový poklad, z vnějšího ochozu si nenechte ujít vyhlídku na město.

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší tvoří unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje. Nenechte si ujít kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí, vyhlídku ze zvonice a zelené parkány.

Přívoz Oseček přes Labe

Přívoz na Labské stezce mezi Poděbrady a Kolínem slouží cyklistům a pěším turistům. Funguje zpravidla od května do října.