Karlovarský kraj

Klášterní zahrada v Chebu

Zahrada v areálu františkánského kláštera byla po celkové obnově zpřístupněna pro veřejnost v roce 2002 poté, co sloužila dokonce i jako školní zeleninová zahrada.

Při jízdě na kole Vysočinou poznáte, jaké poklady doma máme

Vzhůru do sedel a za zážitky, někteří ale jen polykají kilometry, aniž by si uvědomovali krásy okolí. Ale takových cyklistů a těch, kteří ničí kvůli adrenalinu přírodu, je naštěstí zlomek. Kolaři už jsou dost zahlcené Šumava, Krušné hory, Český ráj, jižní i střední Morava. Zatím jim uniká Vysočina.

Retromuzeum v Nejdku – předměty z dob socialismu i Heinricha Mattoniho

Retromuzeum v Nejdku na Karlovarsku nabízí expozici předmětů všedního života z doby socialismu, ale také historické předměty, které jsou spjaty s osobností Heinricha Mattoniho a stáčením minerálních vod v regionu.

Escape Král pašeráků

Escape games, geocaching, pořádný záhul na fyzickou a psychickou kondici, samostatnost a vlastní rozhodování, týmová práce a taky nějaká ta sranda. Prostě vše co potřebuje správný pašerák. Pokud si na to vše troufáte tak se s námi ponořte do staré legendy ze západních Krušných hor.

Krušnohorské doly Johannes a Mauritius jsou nejen evropskou raritou, v horku příjemně zchladí

Krušné hory jsou z české a saské strany provrtány stovkami kilometrů podzemních štol. Cín, stříbro, měď, olovo, železná ruda, smolinec, vizmut, je to dlouhý výčet kovů, které hory ukrývají. Část byla vytěžena v podmínkách nelidských, opravdu krušných. Němci jim říkají Erzgebirge - Rudohoří.

Kam o víkendu s dětmi: Vyzkoušejte si sporty, poznejte pravěkou kuchyni

Tento víkend zavítá do Karlových Varů festival Sporťáček, na kterém můžete pro své děti najít sportovní aktivitu, která jim bude nejvíce vyhovovat. Nebo si některé alespoň zkusit. Vyrazit můžete také do některé z otevřených zahrad, které se v rámci víkendové akce výjimečně zpřístupní. Při výletech do historie si můžete vybrat z několika období, středověku, baroka, ale i pravěku. V tom nejstarším budete moci nahlédnout do tajů někdejší kuchyně.

Monastýrování: kláštery nabízejí prohlídky s výklady mnichů o jejich životě

Mezi kulturními památkami jsou trochu na okraji zájmu církevní, třeba že si broumovský, strahovský nebo břevnovský klášter na nedostatek zájmu stěžovat nemohou. Ale nádherné, i když hodně zanedbané, jsou třeba Plasy, dobře fungují Kladruby a Zlatá Koruna, lepší se Teplá. Změnit to má Monastýrování.

Netopýři na hradě v Bečově nad Teplou

Bečov proslul poklady nesmírné historické hodnoty, především relikviářem svatého Maura či sbírkou vín z konce 19. století. Skrývá však i poklady živé. V podzemních prostorách tu každoročně tráví zimu až 10 druhů netopýrů.

Tipy na víkend: Vyrazte na cyklotoulky nebo na gastronomické festivaly

Jaro bezesporu přeje kromě venkovních aktivit také nejrůznějším gastronomickým akcím. Za nimi můžete vyrazit do Prahy, Dobříše, Českých Budějovic nebo Karlových Varů. Pokud se chcete v tom jídelním shonu také protáhnout a dopřát svému tělu pohyb, můžete se vydat na první ročník Tour de Slovácko, akce, která spojuje cykloturistiku s jídlem.

Bečov má další poklad – po relikviáři svatého Maura a archivu vín diamantový diadém

Bečov na Teplou je zámek plný překvapení, málokterý kastelán se může pyšnit tolika cennými artefakty jako Tomáš Wizovský. K nálezu relikviáře svatého Maura a archívu vín a koňaků se přidal diamantový diadém rodu Beaufort-Spontin (rod zde sídlil do konce druhé světové války).

Kostel sv. Archanděla Michaela Nová Role

Původně venkovský románsko-raně gotický kostel sv. Michaela byl postaven cisterciáckým klášterem někdy v letech 1240-1255. První zmínka o kostelu, filiálního ke kostelu sv. Anny v Sedleci, pochází z roku 1293.

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Kynžvartský kámen

Přírodní památka Kynžvartský kámen leží na žluté turistické trase vedoucí z železniční stanice Lázně Kynžvart po polní cestě k Pastevnímu rybníku a do města Kynžvartu. Osamělý žulový balvan dosahuje výšky zhruba 6 metrů a je porostlý mechorosty a lišejníky.

Viklan Dominik u Rybničné

Pokud se z Karlových Varů vydáte po modré turistické značce směrem na Vítkův vrch u letiště a poté dále na Toužim, objevíte u obce Rybničná 3,5 metru dlouhý, 1,5 metru široký a 2 metry vysoký viklan Dominik. Podle vysekaných nápisů s letopočty se zdá, že byl vyhledáván turisty již od 18. století.

Tipy na víkend: Na festival sladkostí, košt pálenek či charitativní běh

Druhý dubnový víkend se především v Praze ponese ve znamení jídla. Zatímco na Hořejším nábřeží se uskuteční festival pouličního stravování, v hotelu Pyramida si budete moci smlsnout na sladkostech. Ve Velkém Meziříčí si zase milovníci lihovin pochutnají na pálenkách či likérech. Pokud se ovšem rozhodnete strávit víkend aktivněji a zároveň pomoci, vyrazte na charitativní běh do Stříbrné Skalice nebo na královédvorské Safari.