Tipy na výlety v pohoří Jizerské hory

Hřebínek v Jizerských horách

Rozcestí Hřebínek leží na křižovatce pěti cest a patří k nejznámějším odpočinkovým místům Jizerek. Občerstvení i přístřeší za špatného počasí zde zajišťuje oblíbený bufet. Z Hřebínku lze pokračovat do Ferdinandova, na Bílou kuchyni, Pod Ptačí kupy, na Novou louku či po NS Černá Nisa.

Muzeum horolezectví v Jizerských horách Hejnice

Muzeum horolezectví v Jizerských horách založili členové místního horolezeckého spolku v Hejnicích.

Vrchol Smrk - nejvyšší hora Jizerských hor

Smrk, s výškou 1124 m, je nejvyšší hora české části Jizerských hor. Vrcholek Smrku netvoří vrcholové skalisko, ale spíše plošina s označením triangulačního bodu.

Rozhledna Na Skalce u Holčovic

Rozhlednu najdete na jižním nezalesněném svahu Moravského kopce v nadmořské výšce 782 m n. M. Rozhledna je 20 m vysoká a jako předloha pro návrh vyhlídkové věže byl vybrán model již neexistující rozhledny, která do roku 1946 stála na nejvyšší hoře Jizerských hor – Smrku.

Kaple sv. Anny v Tanvaldu

Kaple se nachází nad železničním viaduktem směrem do Smržovky. Barokní kaplička sv. Anny je jedna z nejpůvabnějších památek drobné barokní architektury v oblasti Jizerských hor.

Mravenčí stezka v Bedřichově

Především děti potěší v Bedřichově naučná stezka o zvířátkách žijících v Jizerských horách. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště, kolem Lesní chaty s cílem na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Délka stezky je necelé dva kilometry.

Minimuzeum Horské služby na Ještědském hřebeni

V chatě Pláně pod Ještědem se nachází expozice věnovaná horské službě, která zde byla založena 16. ledna 1954 pro oblast Jizerských hor.

Tichý turistický ráj, tajemná místa lapků i nezvyklé skalní útvary, to jsou Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je největším chráněným územím v Jizerských horách, patří k největším u nás. Rezervace byla vyhlášena v roce 1999, vznikla sloučením původních sedmi z roku 1960 (Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Frýdlantské cimbuří, Paličník, Tišina).

Bedřichov, dnešní ráj běžkařů spjatý s Jizerskou padesátkou, začínal jako sklářská osada

Jizerské hory neprostupné, s rozsáhlými lesy a nepřízeň počasí k budování osad nelákaly. V roce 1598 sklář Peter Wanderer žádá libereckého knížete z Redernů o povolení vybudovat sklárnu na místě dnešního Bedřichova. První písemná zmínka o obci se sklárnou pochází z roku 1602.

Ekocentrum Oldřichov v Hájích

Areál se nachází v poklidné obci Oldřichov v Hájích, která je branou do Jizerských hor severně od Liberce. Ekocentrum nabízí moderní a pohodlné ubytovací zázemí v obci Oldřichov v Hájích, která je výborným výchozím bodem pro výlety do regionu Jizerské hory.

Rozhledna Petřín v Jablonci nad Nisou

Dříve vyhlášená výletní restaurace s rozhlednou, kde byli zákazníci rozmazlováni nejen výbornými pokrmy, ale i nádherným výhledem na město Jablonec nad Nisou na pozadí Jizerských hor, je dnes opuštěná a veřejnosti nepřístupná.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy zaujímá území o rozloze necelých 75 km2. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Pytlácké kameny v Jizerských horách

Pytlácké kameny tvoří skupina žulových skal, ze kterých je pěkný výhled na celý hřeben Jizerských hor. Jsou jedním z nejznámějších jizerskohorských vrcholů. Místo je nazváno podle pytláka Hennricha, který měl pod nimi úkryt a který byl nedaleko od nich v roce 1813 zastřelen.

Nejmalebnější vodopád Jizerských hor naleznete na Černém potoce na Hejnicku

Blankytná obloha, příznivá předpověď nabízející slunečný závěr roku nalákala do hor tisíce návštěvníků toužících po jiskřícím sněhu, i když leckde spíše umělém. Ubytovací kapacity nejznámějších středisek Jizerských hor jsou zaplněny na maximum. Existují však místa, kde turisty téměř nepotkáte.

Dřevěné sochy u Protržené přehrady

Cestu k Protržené přehradě na Bílé Desné v Jizerských horách lemují dřevěné sochy. Je jich 12 a věnovalo je sedm dárců, kteří sochy vydražili na minulých ročnících dřevosochání v Desné. Na sochy narazíte jak u přístupové cesty na přehradu směrem z Albrechtic, tak z Desné.