Tipy na výlety v oblasti Jihomoravský kraj

Kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce

Válcovitá, pětadvacet metrů vysoká dřevěná stavba s kamennou podezdívkou – to je kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce. Postavena byla mezi lety 2024-2024 podle projektu architekta Jana Říčného.

Mladý hrabě Ferdinand zve na hrad Boskovice na historickou virtuální realitu

Milovníci historie si nově mohou prohlédnout dříve majestátní hrad Boskovice tak, jak vypadal za časů své největší slávy. Tehdy byl sídlem jednoho z nejmocnějších šlechtických rodů na Moravě, a to pánů z Boskovic. Výlet do minulosti umožňuje virtuální realita, na místě někdejšího paláce si stačí nasadit speciální brýle a začíná cesta do středověku.

Bohutická křížová cesta

Od roku 2007 je v Bohuticích k vidění jedinečná kulturní památka – Bohutická křížová cesta. Jedná se o soubor 54 dřevěných soch v životní velikosti, znázorňující poslední cestu Ježíše Krista.

Zámek Tulešice

Zámek v Tulešicích nedaleko Moravského Krumlova vznikl barokní přestavbou původní tvrze v roce 1711. Vedle zámku se rozprostírá park se sochařskou sbírkou v rokokovém stylu. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti není přístupný.

Mural Osobnosti kultury v Brně

Ve čtvrti Sadová na severu Brna vznikl v březnu 2024 černobílý mural – na betonové zdi poznají kolemjdoucí portréty několika slavných osobností z umělecké sféry, které měly k moravské metropoli vztah.

Naučná stezka Štolnava

Naučnou stezku připravila Mendelova univerzita Brno ve spolupráci s Obcí Velké Losiny. Stezku tvoří dřevěné panely a tabule připomínající německé obyvatele Štolnavy, jejich domy a životy. Prozkoumáte tak zaniklou osadu.

Zámek Bohutice

Renesanční zámek vznikl v centru Bohutic na přelomu 16. a 17. století přestavbou původní tvrze. V polovině 18. století byl barokně rozšířen – v době, kdy byl majetkem Jezuitů, kteří zde vybudovali hospodářskou residenci. Zámeček je jedním ze zastavení Naučné stezky Antonína Práška.

Kaple Nejsvětější Trojice v Býkovicích

Krásně udržovaná kaple Nejsvětější Trojice se nachází uprostřed Býkovic, nedaleko zastávky autobusu a obecního úřadu. Jedná se o jednolodní stavbu, která vznikla zřejmě přestavbou raně barokní zámecké kaple ze 17. století.

Husův sbor Církve československé husitské v Brně

Místním společenstvím Církve československé husitské v Brně – Králově Poli. Husův sbor byl postaven dle návrhu J. Nováka, základní kámen byl položen v roce 1924 a postaven byl zhruba za rok.

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí

Netradiční červenou synagogu mají ve Velkém Meziříčí. Protože pochází z 19. století, její vnitřek odpovídá modernějšímu pojetí. Mnohé roky sem lidé chodili za nákupy, to se nyní mění a pořádají se zde kulturní akce. Od roku 2023 ji převzalo pod správu město Velké Meziříčí od Židovské obce Brna.

Besední dům v Brně – Králově poli

Besední dům v Brně – Králově poli vznikl na konci 19. století. Později byl přistavěn velký sál a v roce 1932 kino Jadran. Do 90. let pak dům plnil kulturní funkci, dnes je v něm nákupní centrum.

Kartuziánský klášter v Brně – Králově poli

Kartuziánský klášter v Králově Poli byl po kartouze v Újezdu u Prahy (dnes Praha-Smíchov) druhým klášterem kartuziánů v českých zemích. Dnes je jediným zachovaným na Moravě a nejlépe dochovaným u nás vůbec.

Kostel sv. Jiljí v Brně-Komárově

Po původní provizorní kapli postavili Benediktini koncem 12. století loď dnešního kostela. Zbytky původního románského zdiva můžeme vidět na severní straně lodi. Jedná se o nejstarší dosud používanou stavbu v Brně.

Soutok řeky Svratky se Svitavou

Dvě významné jihomoravské řeky se slévají v městské části Brna – Přízřenicích, které leží na jihu města.