Tipy na výlety v oblasti Jihomoravský kraj

Letovice, další z vyrabovaných zámků, se počtvrté vrací do života

Září dodaleka přehlížeje město Letovice poblíž Boskovic. Původně tvrz a hrad, později zámek, stojí tu již osm století. Za tu dobu objekt čtyřikrát zničili a čtyřikrát uvedli znovu v život. Poslední zmrtvýchvstání provádí v současnosti Bohuslav Vavříček.

Nová věž ve Znojmě

Nižší válcová věž, takzvaná Nová věž, se nachází v jižním cípu Kapucínské zahrady ve Znojmě. Stejně jako hradby a nedaleká Prašná věž prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Prašná věž ve Znojmě

Západní roh Kapucínské zahrady ve Znojmě vyplňuje hranolová Prašná věž. V roce 2018 prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí - ráj motýlů a orchidejí

Ještě v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů, nebo silně ohrožený pěvec pěnice vlašská či rostou orchideje.

Skála smrti u Kunratic u Cvikova

Skála smrti, dříve nazývaná též Rytířský skok, stojí ukrytá ve stínu stromů na pravém břehu Svitávky asi 1,5 km jižně od středu Kunratic u Cvikova. Skála je vysoká 15 metrů a je v ní vytesán reliéf, který znázorňuje rytíře na vzpínajícím se koni a dívku padající ze skály.

Naučná stezka Obora Holedná v Brně

Jedná se již o šestou naučnou stezku, která vznikla v rámci realizace projektu pro posílení potenciálu příměstských lesů brněnské aglomerace.

Kamenná kolonie v Brně - místo s nepřekonatelnou atmosférou

Oblast známá jako Kamenná kolonie, Kamenná čtvrť nebo Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Zhruba 130 historických malých domků utváří uzavřenou osadu.

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna

Pro významného brněnského průmyslníka Viktora Bauera navrhl Adolf Loos v roce 1914 vilu v Hrušovanech u Brna.

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte Den otců, vyzkoušejte si chemické pokusy

Na neděli připadá Den otců. V jeho rámci se uskuteční několik akcí, třeba pražský Táta fest, kde si s rodinou užijete zábavné odpoledne plné her a soutěží. O důležitosti včel pojedná Včelí den v ostravské zoo, na vědce si zahrajete třeba v Pelhřimově nebo v Brně.

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.

Nádrž na Čeložnickém potoce u Moravan

Retenční nádrž na Čeložnickém potoce nad obcí Moravany pojme 19 650 metrů krychlových vody, a díky tomu ji zadrží v krajině a bezpečně převede větší vodu.

Tipy na víkend: Vydejte se do zahrad či muzeí, ochutnejte vína

O druhém červnovém víkendu se po celé republice koná festival otevřených zahrad. Při něm se podíváte třeba do běžně nepřístupných parků. Souběžně se koná také Muzejní noc. Velká část akcí se také ponese ve znamení vína, v Praze ochutnáte italská prosecca, v Třebíči zase růžová vína. Pokud máte spíše chuť na jídlo či pivo, navštivte olomoucký gulášový festival nebo Pivní slavnosti ve Znojmě.

Trapné procházky Brnem odhalují městské kuriozity

Netradiční prohlídky, při nichž výletníci navštíví téměř neznámá či zcela opomíjená místa v centru moravské metropole, dostaly název Trapné procházky. Pro Turistické informační centrum města Brna je vytvořily průvodkyně Markéta Klišová a Barbora Robešová.

Mariánské Lázně bývaly po Svatém Mořici nejdražší v Evropě

Mariánskými Lázněmi, poměrně mladým městem na okraji Slavkovského lesa, byla uchvácena řada osobností. Básníka Goetha ani netřeba zmiňovat, jezdily sem korunované hlavy, smetánka, scházeli se státníci. Vyznání jim knižně složil Miroslav Horníček.