Hrady v oblasti Jihomoravský kraj

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice. Roste na severním svahu pod hradem u staré cesty na Nedvědici. Strom je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 455 cm. Roku 2005 tis vyhrál anketu Strom roku.

Geopark Vysočina

Geopark Vysočina se rozkládá převážně na Jihlavsku, nacházejí se tu významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou. Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice.

Severní cesta na znojemský hrad nabídne nové možnosti

Turisté si ve Znojmě v budoucnu budou moci vybrat, zda se vypraví k hradu jižní či severní přístupovou cestou. Ta severní existuje dlouhá léta, přístupná ale není. Město to chce změnit. Chystá projekt úpravy, současně ale začalo i trasu čistit.

Ve Sloupu v Čechách najdete hrad, vinohrad, rozhlednu i jeskyni zavražděného poustevníka

Do malebného regionu Lužických hor patří i velmi navštěvovaný skalní hrad Sloup v Čechách. V posledních letech oblast ještě více získala na turistické atraktivitě vybudováním nové rozhledny Na Stráži, upravením skalních vyhlídek či vytvořením několika místních turistických okruhů.

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Odvážlivci mohou zakusit pocity vězňů na Špilberku

Nejprve hrad, potom pevnost a nakonec vězení. Takovou historii má ve stručnosti národní kulturní památka hrad Špilberk, dominanta Brna a dodnes turisty jedna z nejvyhledávanějších památek. Řada návštěvníků se sem vrací. Jsou zvědaví na atmosféru ponurých chodeb v dvoupatrovém podzemí a na kobky, ve kterých byli přikováni odsouzenci na doživotí. Nelidsky kruté zacházení s vězni zmírnil až císař Leopold II.

Špilberk bude opět fungovat jako vězení

Muzeum města Brna připravilo pro odvážlivce dychtící po netradičních zážitcích možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, jak se asi žilo vězňům v temných kobkách hradu v době Josefa II., kdy byl Špilberk považován za nejhorší vězení v Rakousku-Uhersku a později přezdíván Žalář národů.

Městské muzeum Brumov

Stálá expozice muzea je zaměřena na život lidí pod brumovským hradem, na typická řemesla a vybavení domácnosti. Ve výstavních prostorách jsou pořádány archeologické, národopisné i historické výstavy.

Okolo prýglu ke Kočičímu žlebu aneb putování jižní Moravou

Oblíbeným místem návštěvníků i obyvatelů Brněnska je přehrada na západě moravské metropole. Většina výletů kolem nádrže končí u hradu Veveří, který se nachází na samém konci nedaleko Veverské Bítýšky. Vyrazme kolem dokola za přírodními a historickými úkazy jihu Moravy.

Kam o víkendu s dětmi: Šifrovat na hrad nebo se roztočit na Matějskou

Velkou událostí tohoto víkendu bude bezesporu spuštění Matějské pouti na pražském výstavišti. Zatím je však její návštěva spíše pro otužilce. Kromě pouťových atrakcí se nabízejí také divadelní pohádky, šifry na hradě Červený Újezd nebo speciální prohlídky Brna a mnoho dalšího.

Po naučných stezkách na hrad Pernštejn

Zavítejte do malebného městečka Nedvědice a jeho okolí, která jsou vyhledávaným místem pro svou pěknou přírodu, možnosti četných vycházek s překvapivými výhledy do údolí řeky Svratky, na hrad Pernštejn i samotnou Nedvědici.

Hrad Špilberk zavede návštěvníky do poloviny 17. století

Brněnský hrad Špilberk přežil švédské obléhání a je v něm pořádně rušno. Vraťte se návštěvou akce Špilberk žije! O víkendu 12. a 13. září do roku 1645 a uvidíte, jak hrad vypadal po úspěšném ubránění Brna.

Na Špilberku ožila historie brněnských hospod

Do historie brněnských hospod a pivovarů zavede návštěvníky nová expozice Žít pivo. Před letní turistickou sezónou ji otevřelo Muzeum města Brna na hradě Špilberk. K atrakcím patří rekonstrukce prvorepublikové restaurace i té z dob socialismu s umakartovými stoly a keramickými podtácky.

Nový Svět, bohémské zákoutí pražské chudiny na Hradčanech

Přelidněná Královská cesta, přesuvenýrovaná Malá Strana, davy lidí jdoucí na Hrad, babylon národů se valí od sídla českých králů do středu metropole, aby se v gardu opačném zase vydal zpět. U Lorety se dav zasekne, do pidičtvrti pod Černínským palácem se vydá jen málokdo, proto je tu poměrný klid.

Stálé expozice hradu Špilberk čekají na návštěvníky i v zimních měsících

Přestože většina hradů má a ještě minimálně měsíc bude mít zavřené svoje brány, na brněnský hrad Špilberk mohou návštěvníci zavítat celoročně.