Hory v oblasti Jihomoravský kraj

Obora Horní Lysečiny v Krkonoších

Přezimovací obora Horní Lysečiny u Horního Maršova byla založena v roce 1981. Rozkládá se na ploše 7 ha v nadmořské výšce kolem 800 m. Slouží jako přezimovací obora přibližně pro šedesát jelenů.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Černé hoře a v okolí Janských Lázní

V okolí Janských Lázní, Černého Dolu a Svobody nad Úpou najdete několik upravovaných běžeckých tratí. Nejoblíbenější jsou okruhy na Černé a Světlé hoře. Velký okruh Černá hora měří 12 km, Malý okruh Černá hora má 4 km.

Lipovská kúra v penzionu Kovárna

Jedinečný ozdravný regenerační a hubnoucí pobyt v Jeseníkách. Ozdravný regenerační a hubnoucí pobyt obsahuje speciální postní dietu s ranními zábaly a pitným režimem s konzumací suchého bílého vína. Během kůry dochází k celkovému čištění organismu (detoxikaci) a nastartování procesu hubnutí.

Málo známý Pajrek sloužil jako významná pevnost ve válkách s Bavory

Jméno je zřejmě zkomoleninou německého Bayereck - Bavorský koutek. Hrad s pozůstatky obrovského donjonu stojí na výběžku hory Hraničář u Nýrska. Mnoho z něj už nezbylo, ale za výlet stojí, zvláště na podzim je to tu velmi romantické. Kopec býval kdysi holý, teď se budete toulat ve spadaném listí.

Folkloristé zarazí horu a pak se bude pít. Víno a možná už i burčák

Vinařské akce jsou nyní na Slovácku každý týden. Běžné letní otvírání sklepů se ovšem kombinuje s tradicemi vinařského roku. Teď jde hlavně o tzv. Zarážání hory. Tuto sobotu bude ve Vlkoši u Kyjova a ve Strážnici.

Folkloristé zarazí horu a pak se bude pít. Víno a možná už i burčák

Vinařské akce jsou nyní na Slovácku každý týden. Běžné letní otvírání sklepů se ovšem kombinuje s tradicemi vinařského roku. Teď jde hlavně o tzv. Zarážání hory. Tuto sobotu bude ve Vlkoši u Kyjova a ve Strážnici.

Vodní kaple sv. Jana Nepomuckého Kuřim

Na úbočí Kuřimské hory na okraji přírodního parku Baba se nachází barokní vodní kaple sv. Jana Nepomuckého, kde ve výklenku pod ní vyvěrá pramen pitné vody.

Krkavčí kameny v Lužických horách

Dvě skalní věže nazvané Krkavčí kameny se nacházejí na zalesněném vrcholku poblíž obce Dolní Světlá, u státních hranic se SRN. Na německé straně hranic se nachází skalní vež pojmenovaná Falkenstein (Sokol). Na české straně pak skalní věž horolezci nazývaná Sokolík.

Do vinohradu už ne! Vinaři zarazí horu

Vinaři už začínají zarážet hory. Tento zvyk si připomenou lidé ve Strážnici a Vlkoši. Ozvěny Horňácka zase lákají do Velké nad Veličkou. Petrov bude patřit pivu, Veselí nad Moravou skateboardům.

Turisty na šumavské Černé jezero vozí vláček

Novou atrakci letos pro turisty připravila šumavská Železná Ruda. K Černému jezeru se nyní zájemci mohou vypravit speciálním silničním vláčkem, který vyjíždí ze Železné Rudy. O novinku je podle místního starosty Michala Šnebergra velký zájem.

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.

Zaniklý hrádek Hengst v Brdech

Severně od nejvyšší hory Jižních Brd Třemšína (827 m) se táhne zdaleka viditelný hřeben. Ten je po 2,5 kilometrech zakončen vrcholem Hengst - též Kobylí hlav,) se zbytky stejnojmenného hrádku.

V Železné Rudě se otevře nová stezka věnovaná fauně a flóře

Nová turistická Hadí stezka, která se bude věnovat zejména místním rostlinám a živočichům, se otevře příští rok v šumavském středisku Železná Ruda. Necelé tři kilometry dlouhá cesta povede z Gerlovy Hutě na vrchol Pancíře a hotová má být do konce května 2018. Řekl to železnorudský starosta Michal Šnebergr. Během roku město připraví pro turisty i další stezky.

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory je skalní útvar, na kterém jsou dva uměle postavené masivní kameny. Jejich německý název zní Heidensteine, nebo též Heidenmicheln – pohanští obři.

Vavřincův důl s vodopády v Krkonoších

Vavřincův potok nad soutokem s Tippltovým potokem protéká divokou soutěskou s řadou vodopádů. Důl spadá se svahů spojeného masivu Černé a Světlé hory pod Černohorským rašeliništěm a ústí do Úpy na spodním konci obce Velká Úpa.