Tipy na výlety v oblasti Jihočeský kraj

Český Krumlov láká zahraniční turisty statusem UNESCO

Českokrumlovský zámek patří mezi nejnavštěvovanější památky v Česku. Letos si jej prohlédlo více než 365 000 návštěvníků a s jihomoravskou Lednicí dlouhodobě soupeří o první místo mezi nejvyhledávanějšími tuzemskými zámky. Situace Českého Krumlova by se však dramaticky změnila, kdyby město vypadlo ze seznamu světových kulturních památek UNESCO. Což není vzhledem k otázce otáčivého hlediště v zámeckém parku zcela vyloučené.

Zámecká kovárna Český Krumlov

Navštivte nově zprovozněnou Zámeckou kovárnu na I. Zámeckém nádvoří zámku Český Krumlov, kde můžete poznat tajemství zpracování oceli, kterým od pradávna vládli jen bohové a jimi vyvolení mistři.

Tipy na víkend: Okoštujte víno s odborníkem, inspirujte se na svatebním veletrhu

Umělecká kulturní vystoupení, módní trendy, ale také výlety, sport a historii přináší předposlední říjnový víkend. Výzvou pro běžce je půlmaraton vedoucí Moravským krasem, nevěsty zaujme svatební veletrh v Českém Krumlově a milovníky vína zase řízená degustace v Tlumačově.

Rozhledna Fajtův kopec

Rozhledna na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí má tvar šroubovice DNA, je vysoká 36 metrů a na její vrchol vede 175 schodů.

Šumavské Kvildy, čert házející žabí vajíčka a zaniklé obce v okolí

Kvilda je zčeštěný výraz pro pláně nebo horské nivy. Původně se místa nazývala Gefilde, Němci jim říkali pláně. Osady Aussergefield, „venkovní“ Kvilda a Innergefield „vnitřní“ po našem Horská Kvilda se po likvidaci Bučiny a Knížecích plání staly nejvýše položenými obcemi České republiky.

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova byl postaven v roce 1682 a patří mezi kulturní památky. V roce 2010 byla provedena generální oprava obytné části kostela, která byla v roce 2011 biskupem Pavlem Posádem posvěcena a pojmenována jako "Dům svatého Jáchyma".

Toulky Strakonickem: Kámen s tajemnou mocí, pohádkový mlýn a antická Kalvárie

Jen pár kilometrů pod Strakonicemi se směrem k Šumavě rozprostírá členitá pahorkatina, tvořící podhůří těchto hraničních hor, porostlých na četných místech prořídlými hvozdy. Při cestách po ní se velmi těsné blízkosti od sebe nacházejíc pro turisty přírodně, kulturně i historicky zajímavá místa.

Tipy na víkend: Vychutnejte si živě slavné filmové melodie, proběhněte večerní České Budějovice

Víkend plný sportu a gastronomických radovánek se může zdát jako ideální. Zvláště pak, když se tento program zpestří kulturním či duchovním vyžitím. Vše nabízí druhý říjnový víkend.

Turistický průvodce Grenzgenial - knížka plná praktických informací a atraktivních slev

Grenzgenial je praktická knížka, která vám přináší desítky exkluzivních slev typu 1+1 zdarma a další bonusové výhody pro volný čas na Lipensku a v blízkém okolí.

Český Krumlov Card

Chcete vidět to nejlepší z Českého Krumlova a zároveň si krásy města vychutnat podle svého tempa a gusta? Právě to vám nabízí Český Krumlov Card. Nemusíte spěchat, abyste stihli všechny expozice v jeden den.

Přes deštivou Bučinu převáděl lidi Král Šumavy Kilián

V restauraci Borovka v Borových Ladech, kde nabízejí jako specialitu pralinkové knedlíky, visí na stěně několik černobílých fotek. Jsou na nich obce Bučina a Knížecí Pláně, nejvýše položené osady Šumavy, které zlikvidovali, jako mnoho jiných, agilní zástupci socialismu.

Nejen Morava má Hodonín či Javorník. Víte, že je najdete i na Šumavě?

První vazba na Hodonín připomene jihomoravské Masarykovo rodiště, kde jakéhos mládence za vojáčka brali. Mnohem častější pojmenování Javorník evokuje třeba slezské město či s přídomkem Velký rozhlednu v Beskydech. Ale stejnojmenné obce na Šumavě si se vzdálenými jmenovci nikterak nezadají.

Restaurant Old Inn

Přijďte zažít českou a mezinárodní kuchyni v srdci Českého Krumlova.

Restaurant Růže

Zažijte jedinečný gastronomický zážitek v Restauraci Hotelu Růže v srdci Českého Krumlova.

Ztracená voda u hauswaldské kaple a další pozoruhodné šumavské kouty

Dřevěnými korýtky u ruin hauswaldské kaple nad Srním voda neteče, ztratila se, není ani ve Vchynicko-tetovském kanálu, po němž se souběžně s Vydrou splavovalo dřevo nejdřív do Otavy, poté až do Prahy. Kanál dnes u Mechova pohlcuje potrubí, další koryto do Křemelné je koncipováno jako přepad.