Tipy na výlety v oblasti Jihočeský kraj

Slavonické podzemí nepřeje urostlým, v jeho chodbách mohou i uvíznout

Jihočeské Slavonice jsou právem městskou památkovou rezervací, renesanční domy na protáhlém náměstí jsou zčásti bohatě vyzdobeny freskami a sgrafity. Některé mají i klenuté průjezdy či podloubí, město je častým cílem výletu do České Kanady, jak se jihočeská oblast pro tuhé zimy nazývá.

Stezku korunami stromů na Lipně navštívilo za čtyři roky 1,3 miliónu lidí

Stezku korunami stromů v Lipně nad Vltavou na Českokrumlovsku, která ve středu slavila čtvrté výročí existence, navštívilo od jejího vzniku více než 1,3 miliónu turistů. Jde o jednu z nejvyhledávanějších atrakcí v Jihočeském kraji. Návštěvnost je srovnatelná například s českokrumlovským zámkem, který si ročně prohlédne zhruba 400 000 lidí.

Lodí se po Lužnici dostanete do málem zaniklého zámku Mitrowicz

Zhruba rok je otevřen barokně renesanční zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. S jeho zprovozněním byly velké starosti a mnoho práce, patřil k jednomu z mnoha zdevastovaných objektů na našem území.

Z Vyššího Brodu po proudu Vltavy vstříc architektonickým skvostům

I když asi nejatraktivnější, odkud je Vltava splavná, je Soumarský most na Teplé Vltavě, a to v úseku k mostu u Pěkné, v praxi nejhornějším nástupním místem pro splouvání Vltavy je Vyšší Brod.

da Vinciho zkouška - historická úniková hra v Českých Budějovicích

Postavte se zkoušce znalostí, dovedností a zručnosti. Staňte se učedníky samotného mistra Leonarda da Vinci. Dejte dohromady tým 2 - 5 lidí a prožijte hodinu zábavy v historické únikové hře v centru Českých Budějovic.

Hájovnu U Červeného kříže obestírá temná legenda o trojnásobné vraždě

Nenápadná hajnice, zvaná též Červená, ležící v lesích na polovině cesty mezi Cerhonicemi a Vráží, je spojena s pověstí, zpracovanou i Aloisem Jiráskem v Baladě z rokoka. Vrážské lesy jsou však turisticky zajímavé i co se krásy přírody týče, najdeme zde lesní rybníky i přírodní rezervace.

Klíčová místa Šumavy spojuje mostek

Turistům, kteří tráví dovolenou na Šumavě, usnadňuje cesty nový mostek přes řeku Vydru. Ten totiž propojuje kemp Antýgl nedaleko Rokyty a jednu z nejnavštěvovanějších technických památek – Vchynicko-tetovský kanál, včetně informačního střediska Správy Národního parku Šumava na Rokytě.

Jihočeská jízdenka Jikord plus

Procestovat jižní Čechy můžete nyní za hubičku. A to ani nemusí být Bavorov, co jsou Vodňany. S jihočeskou jízdenkou stihnete pohodlně oboje za jeden den a ještě vám zbude na pořádnou jihočeskou baštu.

Černohorský močál: černé tůně, jež uspokojí srdce všech melancholiků

Rašeliniště, kterým se na Šumavě říká slatě, leží v první zóně našeho největšího národního parku. Správa parku do těchto míst organizuje výpravy s průvodcem, který umožní poznat život v místech, kde člověk nijak nezasahuje. Navštívit Černohorský močál lze i jako dobrovolník a pomoci s jeho opravou.

Sýpka v Horní Stropnici zve na pečení chleba

Upéct chléb nebo si prohlédnout živé muzeum Novohradských hor mohou návštěvníci v Sýpce v Horní Stropnici na Českobudějovicku. Vidět tak mohou například kouřící milíř, interaktivní mapu zajímavých turistických míst nebo funkční technologii distribuce obilí. O prázdninách bude sýpka otevřena denně, v září a říjnu o víkendech.

České bunkry pomohly Němcům při odrážení útoku Američanů u Soumarského mostu

Nebylo to poprvé, kdy nacisté využili proti protivníkovi československá předválečná opevnění. Na severní Moravě se v nich bránili mezi Opavou a Ostravou velmi zuřivě. Také na západě Čech, na Šumavě se na nich na chvíli zachytili.

Fascinující pohled na Šumavu z Jezerní stěny

Nad Černým jezerem se zvedá stěna do výše až 336 metrů. V minulosti zde byla rozhledna, ale i přísně střežené pásmo.

Poslední výstřel války padl v Rakovicích při sebevraždě německého generála

Přestože kapitulace německých vojsk, podepsaná 12. května 1945, bývá spojována s Čimelicemi, pravdou je, že skutečný katastr náleží sousední obci Rakovice. I mlýn, kde k podpisu došlo, leží na potoce zvaném stejně jako mlýn Rakovický.

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Kostel sv. Markéty v Horní Plané

Dominantou města je původně gotický kostel sv. Markéty. Kostel byl později přestavěn v pseudogotickém stylu. Na kůru jsou ranně renesanční malby z doby kolem roku 1520 a unikátní varhany krnovské firmy J. Klosse. Zajímavá je kostelní věž, která měla v minulosti zřejmě obranný charakter.