Tipy na výlety v oblasti Jihočeský kraj

Zlověstné pověsti i ztracená vesnice. Šumavský Ždánov vyzařuje tajemnem

Šumava je plná záhad, které po staletí zůstávají ukryté před našimi zraky. Ohromná magická síla vystupující z nitra kopců nás stále přitahuje. Vydejme se tedy na jedno z mnoha takových míst, a to na Ždánov.

Náprstkova vyhlídka v Bechyni – fotopoint Bechyňské srdce

Při procházce Bechyní narazíte na několik vyhlídek. Jednou z nich je Náprstkova vyhlídka, která je doplněna o dřevěné srdce.

Šumavská vyhlídka u obce Čejkovy

Vyhlídka s lavičkou slibuje výhledy na pošumavskou krajinu.

Dřevěné srdce Evropy – vyhlídka u Volar

Z vyhlídky jsou krásné výhledy na Volary a okolní šumavskou přírodu. Vyhlídkové místo je obohaceno o dřevěné srdce a dvě lavičky v podobě historických kol.

Na Šumavu za nejkrásnějším vrcholem. A pak ještě dál na hranici tří států

Nekončící výhledy do dáli, rozmanité kamenné útvary a nádherná nedotčená příroda. To vše nabízí Třístoličník, který je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy. Vystupuje z pohraničního hřebene západně od Trojmezné hory, asi 10 kilometrů západně od Nové Pece, a vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na samotném vrcholu skalní vyvýšeniny je vybudováno vyhlídkové místo.

Skrytá perla Lipenska? Nenápadné vodopády i nejjižnější poutní místo v Čechách

Lipno vyhledávají každoročně davy turistů, kteří se tam vydávají nejen za odpočinkem či cyklotrasou okolo rozlehlé vodní plochy, ale také za výlety do blízkého okolí, které je plné přírodních krás. Místem, které skutečně stojí za to navštívit, jsou vodopády svatého Wolfganga s poutním místem a křížovou cestou.

Malebná česká strouha je místem jako z pohádky. Nedaleko lovil i George Bush

Jihočeská Bechyně není jen lázeňské město s krásnou keramikou, památkami a unikátním mostem. Ukrývá také velmi romantické kaňonovité údolí potoka nazvané Židova strouha. Tento krajinářský poklad byl v roce 1988 vyhlášen přírodní památkou a mimo jiné je též velmi vyhledávanou filmovou lokalitou. Poznáte, jaká pohádka se v kaňonu natáčela?

Pěčnovské kamenné spirály

Pěčnovské kamenné spirály patří ke kamenným geopunkturním řadám, které můžete také najít v Adršpachu, ve Zdoňově, ve Vstiši a v Horní Bělé. Kamenné spirály, kosmogramy, vznikly v roce 2017 poblíž obce Pěčnov. Dílo je společným výtvorem umělců – geomantů.

Okno do Šumavy – fotopoint na Knížecích Pláních

Originální fotku z výletu na šumavské Knížecí Pláně pořídíte u fotorámu, kterému se přezdívá „Okno do Šumavy“.

Vodácké tipy na sjíždění Lužnice

Jednou z řek, kam Češi v létě vyrážejí strávit několik dní s přáteli či rodinou na vodu, je Lužnice v jižních Čechách. Jaké jsou vodácké trasy a jak si cestu naplánovat, jaké jezy vás po trase potkají a kde se ubytovat?

Kendeho vila v Českých Budějovicích

Vilu nechal v roce 1920 postavit Viktor Konrad, ředitel důlního podniku v Poříčí. V roce 1923 ji od něho získal židovský podnikatel Josef Kohn, který si nechal změnit příjmení na Kende. Prvorepublikový rodinný dům je od roku 2023 kulturní památkou.

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Rašeliniště Pele u Chlumu u Třeboně

Rašeliniště Pele nedaleko Chlumu u Třeboně představuje oblast rašeliniště v počátečním stádiu vývoje s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů vázaných na tento charakter půdy.

Naučná stezka Kapříka Metlíka Nová Bystřice

Od roku 2024 mají všechny děti (nejen) z Nové Bystřice nového kamaráda! Jmenuje se kapřík Metlík a má svoji vlastní naučnou stezku u rybníku Benešák! Na deseti naučných tabulích se dozvíte všechny zajímavosti a podrobnosti ze života kaprů. Objevte s námi fascinující svět těchto sladkovodních ryb!