Tipy na výlety ve městě Jemnice

Synagoga v Polici u Jemnice

Synagoga v Polici u Jemnice je jediná svého druhu ve střední Evropě. Svatostánek střihu venkovského baroka ukrýval uvnitř interiér v exotickém maurském stylu. V průběhu let sloužila synagoga nejen jako místo modliteb, ale též jako tělocvična.

Biotop Jemnice

Biotop v Jemnici se nachází na místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. Užijete si zde čistou vodu, vodní atrakce (tobogán, klouzačka) a nechybí ani sprcha, zamykací skříňky, hřiště na plážový volejbal a možnost relaxace ve stínu.

Arboretum v Jemnici

Jde o botanický park zaměřený na soustředění sbírek stromů. Jemnické arboretum vzniklo spolu se Zemskou lesnickou školou,která byla založena roku 1907. Zakladatelem parku v krajinářském stylu byl tehdejší ředitel školy Ing. A. Michálek.

Městské hradby Jemnice

Jemnice náležela v kraji mezi první města, která měla pevné hradby. Dal ji opevnit Přemysl Otakar I. V roce 1227. Hradební zeď byla zbudována kolem celého města, postaveného na vysokém a srázném ostrohu nad údolím Želetavky, a jenom z východu vedla k městu úzká rovinka.

Jemnický buk lásky

Buk patří mezi nejstarší stromy v zámeckém parku v Jemnici na Vysočině, který v roce 1761 založil Maxmilián Daun. Stromu se říká „Buk lásky“, protože se na lavičce pod ním scházeli milenci a věřilo se, že je buk chrání.

Pohádková stezka aneb putování malého Človíčete v Panenské u Jemnice

Pohádková stezka je dlouhá 4 km a vede po lesních a asfaltových cestách v okolí obce Panenská. Setkáte se zde s různými pohádkovými postavami a prožijete kouzelná dobrodružství. Jedenácti zastaveními vás provede malé, vnímavé, zvídavé a hravé Človíče.

Bistro Sluníčko - občerstvení pro děti i dospělé

Příjemné posezení v nekuřáckém bezbariérovém prostředí si užijete v Bistru Sluníčko v Jemnici. K dispozici je také posezení venkovní.

Muzeum Jemnice - pobočka Muzea Vysočiny v Třebíči

Muzeum sídlí na náměstí v měšťanském domě, původně patřícím manželům Dusíkovým. V zadní části zůstala zachována stáj a hospodářské budovy z přelomu 19. a 20. století. Nabízí dvě stálé expozice, dlouhodobou výstavu o historii zpracování čaje a v sezóně 2013 putovní výstavu Byliny pro zdraví a krásu.

Židovský hřbitov v Jemnici

Židovský hřbitov v Jemnici se nalézá ve stejných místech jako na počátku existence židovské obce ve 14. století. Právě z tohoto důvodu patří bezpochyby k nejstarším židovským pohřebištím na Moravě.

Památná kapistránská či svatovítská lípa v Jemnici

Na severovýchod od kostela sv. Víta v Jemnici při hranici bývalé klášterní zahrady stojí památná lípa a ze žádných historických pramenů se nedovíme, kdy byla do země zasazena.

Kostel sv. Stanislava v Jemnici

Hlavní dominantou města Jemnice je kostel sv. Stanislava se štíhlou věží, svítící daleko do kraje. Její elegantní silueta vítá jako první návštěvníky z celého okolí.

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.

Jemnice opět ožije historickou slavností Barchan

V červnu po svatém Vítu se v Jemnici koná historická slavnost Barchan. Letošní vychází na víkend 15. až 17. června. Slavnost Barchan patří mezi nejstarší ve střední Evropě – slaví se již od roku 1713. Průběh oslav se změnil podle vkusu měšťanů. Nikdy se však nezměnilo jádro celé slavnosti. Tím je běh čtyř poslů.

Tipy na víkend: Valašská olympiáda, plesy, výstavy vín i festival španělského filmu

O víkendu se můžete vydat na hory a užívat zimních radovánek. Veselo bude na Razule, kde připravili Valašskou olympiádu. Na šumavském Špičáku si zájemci vyzkouší sněžné skútry nebo koulomet. Plesat můžete v Chebu, Plzni, Jemnici, Litomyšli, Olomouci, Rožnově i Praze. Na Moravě se bude koštovat víno v Míkovicích i Dobšicích. Na lov španělských filmů se vydejte do Prahy.