Jedlová

Zaniklé osady u Bílé Vody

U obce Bílá Voda se nacházelo několik osad, které zanikly: Tannzapfen též Jedlová šiška (Jedlovec), Rosenkranc – Růženec, Karlshof – Karlov.

Když jsou vodopády na Jedlové náležitě napité

Malebné hory. A počasí málem až biblicky vlhké. Prostě jeden nekončící liják… Někoho taková realita uvrhne do trudnomyslnosti, jiného ovšem povzbudí. Zvláště je-li ten druhý příznivcem vodopádů.

Na běžkách Šluknovským výběžkem

Rozsáhlou síť upravovaných běžeckých tratí najdou běžkaři v okolí Doubice, kde lze najet kolem třicet kilometrů. V okolí Rybniště se upravuje asi tříkilometrový okruh, do budoucna se rozroste na asi dvacet kilometrů. Další udržované trasy jsou v okolí Jedlové.

Lávka na Šébru na Stožeckém sedle

Lávky na Šébru slouží pěším, cyklistům i běžkařům. Zajišťuje bezpečný přechod frekventované silnice na Stožeckém sedle mezi Svorem a Jiřetínem pod Jedlovou.

Kostel Nejsvětější Trojice v Jiřetíně pod Jedlovou

Kostel Nejsvětější Trojice v Jiřetíně pod Jedlovou pochází z přelomu 16. a 17. století.

Osada Jedlová v Lužických horách

Jedlová je rekreační osada, ležící na severním svahu hory Jedlové asi 1,5 km jihovýchodně od Jiřetína. Ještě v roce 1731 zde stála jen osamělá vrchnostenská hájovna, patřící ke kamenickému panství.

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou

Putování loupežnickou stezkou nás nadchne svou pestrostí, přírodními i historickými zajímavostmi a překrásnými výhledy. Na cestu se můžete vydat také s kočárkem.

Štola sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou

Štola sv. Jana Evangelisty se nachází zhruba 0,5 km západním směrem od obce Jiřetín pod Jedlovou. Areál hornického muzea zahrnuje muzeum v centru obce, stříbrný důl - štolu svatého Jana Evangelisty a naučnou stezku Údolí Milířky.

Tři nádherné vodopády zas a znovu lákají do Jizerských hor

Bohatost vodních toků a skalnatých říčních koryt vytváří nádherné vodopády v řadě lokalit Jizerských hor. Neškodí připomenout a popsat dostupnost, zejména u tří nejatraktivnějších. Vodopády Velkého Štolpichu, Černého potoka a vodopády Jedlové si to rozhodně zaslouží.

Vodopády na Jedlovém potoce v Jizerských horách

Vodopády Jedlové patří mezi nejatraktivnější turistické cíle Jizerských hor. Nejvyšší stupeň vodopádů je vysoký 5 metrů a při průtoku 200 litrů za sekundu nabízí skutečně atraktivní podívanou. Kouzlo vodopádu umocňuje téměř dokonale svislý profil.

Na lužické Jedlové se líbilo i císaři Josefovi II.

Tyčí se v kraji krásných kopců lužických, v krajině výrazných hor, protože povětšinou solitérních, jako prst. Zcela u úpatí se choulí bývalé horní město Jiřetín, nad nímž se rozestírá Křížová hora a kdysi pyšný hrad Tolštejn.

Jedlová hora - třetí nejvyšší hora Lužických hor

Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly podnětem ke stavbě rozhledny.

Dva zamilovaní a hora

K nedělnímu obědu si dali kachnu a potřebovali to rozchodit. Tak se stalo, že se rodina Krejčích potkala s horou Jedlovou. Pro ně i pro horu to bylo osudové setkání...

Rašeliniště Na Čihadle

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lapali ptáky na tahu.

Podzimní lahůdka pro turisty: výstup na Stožec a pátrání po jeskyni

V těsné blízkosti Jedlové, nejznámějšího a nejfrekventovanějšího vrcholu Lužických hor, vystupuje skalní masiv, jehož návštěvnost je prakticky nulová. A to navzdory tomu, že je značen v mapách a dokonce na něj vede i turistická trasa. Kdo má rád divočinu a záhadami opředená tajuplná místa, toho Malý Stožec určitě nezklame.