Choustník

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Vousatý dvojhrad Choustník zasáhl do poslední husitské bitvy

K rozsáhlé hradní ruině asi kilometr východně od obce Choustník na Táborsku se dostanete pohodlnou cestou od parkoviště. Les, kdysi hustý, po několika desítkách metrů sice řídne následkem větrů a kůrovce, ale přece jen tu ještě zbylo dost stromů, aby dokázaly hrad částečně skrýt. Až když dorazíte do jeho bezprostřední blízkosti, uvidíte, jak býval rozsáhlý.

Léčivá pyramida pod hradem Choustník

Léčivá pyramida pod hradem Choustník je postavena na energeticky silném místě za pomoci Jaroslavy Šafratové a biotronika Petra Davídka.

Fousatý Choustník je unikátním dvojhradem, nemá u nás obdoby

Na vysoké skále se tyčí, zdůrazňuje své dvě věže, mohutné hradby, působí velmi nepřístupně. Patrný je i zdáli, ale mezi stromy trochu zaniká, okolí v době jeho největší slávy nebylo zalesněno, klasické opatření proti případnému nepříteli. Fousatý proto, že se mu také podle pověsti říkalo Foustník.

Přírodní rezervace Choustník

Na vrcholu skalnatého hřbetu nedaleko hradu Choustník najdete skalní město, které tu vzniklo postupným zvětráváním, je obklopeno starým lesním porostem. Zajímavostí jsou malé pukliny a prohlubně na skalách, kterým geologové říkají voštiny.