Tipy na výlety ve městě Cheb

Vesnická památková zóna Dolní Lažany

Jedna z několika vesniček na Chebsku s dochovanou typickou hrázděnou architekturou.

Kyselecký pramen

Pramen naleznete u obce Lipová u Chebu. V části Mýtina. Pramen je přístupný pro pěší, vede k němu žlutá turistická trasa.

Hora Čerchov – nejvyšší hora Českého lesa

Hora Čerchov se svou výškou 1.042 m n. M. Je nejvyšším vrcholem pohoří Českého lesa, které se táhne od Všerubského průsmyku až k vrcholu Dyleň u Chebu. Na vrcholu je přístupná rozhledna Kurzova věž, občerstvení a malá retro hospůdka.

Nádherná oáza bez signálu. Kladské rašeliny jsou tichým útočištěm

Pokud toužíte po klidném místě v přírodě, doporučujeme vydat se na území chráněné krajinné oblasti Slavkovského lesa, kde najdete jednu z nejkrásnějších oblastí na Chebsku. V zeleném ráji se tu ukrývá bývalá lovecká osada Kladská s přírodní rezervací Kladské rašeliny. Kromě úchvatné přírody můžeme slíbit úplné oproštění od civilizace a každodenního ruchu. Není tu totiž signál.

Hradní kaple – skvost štaufské gotiky v Chebu

Patrová kaple zasvěcená sv. Erhardovi a sv. Uršule je ozdobou chebského hradu. S její výstavbou se započalo ke konci 12. století, a to v prostoru zrušeného slovanského pohřebiště. Kaple náleží k nejpozoruhodnějším dílům rané gotiky ve střední Evropě.

Hrázděná architektura Chebska – chebský statek

Lidské ruce dovedou vytvořit jedinečné stavby. K tuzemským skvostům bezesporu patří unikátní chebská architektura, která nezaměnitelně umocňuje ráz krajiny. Hrázděné domy najdete v západních Čechách na mnoha místech, ale ty chebské jsou jedinečné.

Lávka na Švédský vrch v Chebu

Lávka propojuje centum města s periferiemi Maškov a Švédský vrch. Je otevřena od září 2023 a zkracuje trasu do centra města ze 2 km na 300 m. S celkovou délkou 400 metrů se jedná o druhou nejdelší lávku pro pěší v Česku. V případě lávek, které mohou používat i cyklisté, je v tuzemsku vůbec nejdelší.

Hurvínkova lavička v Chebu

Prostranství v sousedství Písečné brány pod Chebským hradem zdobí od léta 2023 Hurvínkova lavička. Vznikla v rámci projektu chebského participativního rozpočtu Mega nápady.

Městská památková rezervace Cheb

Historické jádro města je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. V jednom z nejstarších měst v Česku najdeme románský hrad, dvoupatrovou kapli sv. Martina, Erharda a Uršuly nebo kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Náměstí se pyšní Špalíčkem – souborem kupeckých domů ze 14. století.

Národní přírodní památka Bublák a niva Plesné

Na Chebsku se nachází národní přírodní památka Bublák a niva Plesné, byla vyhlášena v roce 2017. Najdete zde mokřady a mofety, kterým se lidově říká bubláky, což je vyvěrající oxid uhličitý.

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze

Dne 14. 7. 1862 se na západním okraji Prahy, tehdy ještě samostatné obce Smíchov, otevřelo nádraží České západní dráhy, které zde v pozměněné podobě funguje dodnes. Vlaky odtud jedou například do Plzně, Písku, Mariánských Lázní, Č. Budějovic, Chebu nebo Mnichova. Začíná zde také Pražský Semmering.

V Chebu tvrdě ztrestali cizoložníky, akt byl nazván vzpourou

Při návštěvě historického Chebu, kdy je staré město nádherně obnoveno a přitahuje pozornost domácích i zahraničních návštěvníků, jsem si na kovovém pásu umístěném na chodníku pěší zóny, všiml události datované rokem 1589. Stojí tu, že „v Chebu je tvrdě potrestána vzpoura cizoložníků”.

Chebské Retromuseum vrací návštěvníky o půlstoletí zpět

V chebském Retromuseu jsem litoval, že jsem tu sám a bez svých zvídavých vnoučat. Rád jim vyprávím o dobách dávno minulých, pro ně prakticky pravěku. Přesouval jsem se mezi jednotlivými exponáty z 60. až 80. let minulého století. Velkou většinu předmětů si pamatuji, byly nedílnou součástí mého života, posléze i života mých synů.

Chebský hrad je turistickým lákadlem i pro zahraniční návštěvníky

Bohatá historie i vzorně opravené městské památky přitahují do Chebu a okolí stále více lidí. A nejde jen o památky, hodně se pozvedla i gastronomie a služby. Restaurace v sezoně se zahrádkami, kavárny, cukrárny lákají k posezení. Na to tu dříve nebyli zvyklí, nyní je to samozřejmostí.

Chebský Pachelbelův dům přibližuje život a vraždu císařského vojevůdce Albrechta z Valdštejna

Ještě před nedávnem bych rozhodně do Chebu nikoho nezval. Ale ta doba je pryč, Chebsko se začalo proměňovat a město má rozhodně co nabídnout. Táhnou památky, jako jsou Špalíček, Pachelbelův dům, románská falc i kostely. Ale třeba i domovní výklenky osazené různými plastikami.