Tipy na výlety ve městě Brno

Moravské náměstí v Brně

Moravské náměstí patří mezi největší v Brně. Tvoří ho několik částí a najdete na něm několik zajímavých soch a park.

Zelný trh v Brně

Středověké náměstí vzniklo už při založení města ve 13. století a dodnes slouží původnímu účelu. Zelný trh alias Zelňák je jediným místem v republice, na kterém najdete téměř celý rok šest dní v týdnu široký sortiment lokální i dovozové zemědělské produkce.

Vila Wittal v Brně – Pisárkách

Vila rodiny Wittalových – vila Wittal pochází z roku 1932. Navrhl ji architekt Heinrich Blum. V současné době ji spravuje Muzeum města Brna a mělo by v ní budoucnu sídlit Centrum židovské kultury Štetl.

Památník okupace z roku 1968 v Merhautově ulici č. 77 v Brně

Od 21. srpna 2024 je zpřístupněn památník okupace z roku 1968 na Merhautově ulici č. 77 v Brně. Tento památník nese nápis „захватчики домой – okupanti domů“, který je jednou z posledních dochovaných památek na spontánní protest obyvatel Brna proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Mural Osobnosti kultury v Brně

Ve čtvrti Sadová na severu Brna vznikl v březnu 2024 černobílý mural – na betonové zdi poznají kolemjdoucí portréty několika slavných osobností z umělecké sféry, které měly k moravské metropoli vztah.

Naučná stezka Štolnava

Naučnou stezku připravila Mendelova univerzita Brno ve spolupráci s Obcí Velké Losiny. Stezku tvoří dřevěné panely a tabule připomínající německé obyvatele Štolnavy, jejich domy a životy. Prozkoumáte tak zaniklou osadu.

Husův sbor Církve československé husitské v Brně

Místním společenstvím Církve československé husitské v Brně – Králově Poli. Husův sbor byl postaven dle návrhu J. Nováka, základní kámen byl položen v roce 1924 a postaven byl zhruba za rok.

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí

Netradiční červenou synagogu mají ve Velkém Meziříčí. Protože pochází z 19. století, její vnitřek odpovídá modernějšímu pojetí. Mnohé roky sem lidé chodili za nákupy, to se nyní mění a pořádají se zde kulturní akce. Od roku 2023 ji převzalo pod správu město Velké Meziříčí od Židovské obce Brna.

Besední dům v Brně – Králově poli

Besední dům v Brně – Králově poli vznikl na konci 19. století. Později byl přistavěn velký sál a v roce 1932 kino Jadran. Do 90. let pak dům plnil kulturní funkci, dnes je v něm nákupní centrum.

Kartuziánský klášter v Brně – Králově poli

Kartuziánský klášter v Králově Poli byl po kartouze v Újezdu u Prahy (dnes Praha-Smíchov) druhým klášterem kartuziánů v českých zemích. Dnes je jediným zachovaným na Moravě a nejlépe dochovaným u nás vůbec.

Kostel sv. Jiljí v Brně-Komárově

Po původní provizorní kapli postavili Benediktini koncem 12. století loď dnešního kostela. Zbytky původního románského zdiva můžeme vidět na severní straně lodi. Jedná se o nejstarší dosud používanou stavbu v Brně.

Soutok řeky Svratky se Svitavou

Dvě významné jihomoravské řeky se slévají v městské části Brna – Přízřenicích, které leží na jihu města.

Brno má novou turistickou atrakci. V březnu otevře soustavu tří historických vodojemů

Unikátní turistickou atrakci otevřou pro veřejnost na Světový den vody, který připadá na 22.  března, v Brně. Stanou se jí tři historické vodojemy pod Žlutým kopcem, které svou rozlehlostí a mohutnými sloupy připomínají sály trpaslíků z pohádek. Jde o soubor tří podzemních staveb, přičemž každá z nich je trochu jiná.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Brně – Bohunicích

Kaple sv. Cyrila a sv. Metoděje v Brně-Bohunicích má nad vstupními dveřmi letopočet 1871.

Pekárna – chráněná přírodní památka mezi Bystrcí a Žebětínem

Les Pekárna, který se rozkládá mezi brněnskými částmi Bystrc a Žebětín, je chráněn od roku 1989.