Tipy na výlety v obci Brdy

Brdský Olymp slibuje perfektní výhledy. Nedaleko se ukrývá tajemná hadí žena

Nádherné výhledy, Smaragdové jezírko, mohutný Viklan i několik studánek. To vše najdeme na středočeském Plešivci, na jednom z nejznámějších, nejvýraznějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Brd. Přezdívá se mu také Olymp.

Brdskými Hřebeny od vyhlídkových skal k oranžovému vodopádu

Oblé zalesněné vrcholy takřka na dohled metropole. Občas naježené ostrými vrcholovými skalisky, pěknými na pohled, ale umožňujícími i pohled daleký. Divoká zákoutí, jež bývala lomy, nad nimiž se opět vlády plně ujímá příroda. A také nejedno překvapení – třeba v podobě úzkého, nadmíru strmého údolí s potokem a vodopádem v barvě pomeranče. Vítejte v brdských Hřebenech.

Klen na Hrachovišti v Brdech

Památný strom Klen na Hrachovišti o obvodu kmene 505 cm roste, jak název napovídá, u bývalé obce Hrachoviště, u přístupové cesty do obce od jihu. Strom je nejenom v rámci Brd svým vzrůstem i stářím výjimečný, přestože jeho stáří můžeme odhadovat asi na 200 až 250 let.

Bývalá vesnice Hrachoviště

Hrachoviště mezi Chaloupkami a Ohrazenicemi je bývalá ves v Brdech, která musela ustoupit vojenskému prostoru. První zmínka o ní pochází z roku 1331. V letech 1869–1900 patřila ves k obci Hvozdec. Ves zanikla v roce 1952. Dnes jí pocestným připomíná pomník s vytesaným datem vzniku a zániku vsi.

Jedová hora u Hrachoviště

Přibližně 1 km od Hrachoviště na Brdech se nachází Jedová hora. Těžila se zde převážně železná ruda, ale také rumělka – základ barviv ale také zdroj rtuti. A proč se hora jmenuje „Jedová“? Pojmenovali ji tak místní horníci.

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Do Spáleného Poříčí k vodopádu, na zámek i za vodníky

Do Spáleného Poříčí se vydáme na Plzeňsko nedaleko Brd. Jeho centrum je chráněno jako městská památková zóna, a v roce 2003 dokonce získalo ocenění Historické město roku. Spálenému Poříčí dominuje renesanční zámek a kostel sv. Mikuláše. A v důsledku bývalého početného židovského osídlení zde najdeme i pozůstatky synagogy.

Přírodní památka Licitanta u Malého Drahlína – masožravky v Brdech

Přírodní památku Licitana najdete v Brdech u Malého Drahlína na Příbramsku, v CHKO Brdy. Jedná se o podmáčenou louku s masožravými rostlinami, kde roste například rosnatka okrouhlolistá, suchopýr a nejrůznější druhy mechů. Zalétá sem vzácný modrásek bahenní a žijí tu zmije obecná a užovka hladká.

Geopark Brd a Podbrdska

Geopark Brd a Podbrdska na dole Vojtěch v Hornickém muzeu Příbram představuje 20 velkorozměrových vzorků místních typických hornin a geologických zvláštností z různých období starohor a prvohor.

Severská tajga s vyhlídkou v Brdech

Myslíte si, že za tajgou či tundrou musíte na sever planety? Tak to se mýlíte. V Brdech, konkrétně na vrcholu Houpák u Zaječova, nalézáme krásnou tajgu s vyhlídkou. Je to vskutku nádherné místo.

Tři Trubky. Nová atrakce v Brdech

Romantický lovecký zámeček Tři Trubky v srdci Brd začíná fungovat jako turistické centrum. Někdejší hospodářská část areálu se proměnila v Dům přírody, zámeček je zatím opravený zvenčí a po rekonstrukci interiérů tady bude možné i přespat.

Rozhledna Korunka na kopci Červená hlína v Brdech

Stavba 30 metrů vysoké rozhledny tvaru rotačního hyperboloidu s nakloněnou osou, která působí padajícím dojmem, začala v roce 2019 a byla dokončena v květnu 2022. K vrcholu, odkud se otevírá krásný výhled, vede 118 schodů.

Brdský Olymp nabízí skvostnou vyhlídku do hlubokých lesů

Brdská vrchovina, členité území s nejvyšším vrcholem centrálních Čech, se táhne od Prahy, zvedá se kousek za Zbraslaví, a táhne se dlouhým pásem až k obci Čížkov ležící na Plzeňsku.

Přírodní park Kákov – Plánický hřeben

Přírodní parky Kákov – Plánický hřeben tvoří vrcholová část Plánické vrchoviny, která tvoří mezi Šumavou, Brdy a Blatenským pohořím jakousi migrační křižovatku. Při troše štěstí zde můžete narazit na stopy rysa ostrovida nebo se vám ukáže vzácný čáp černý.