Hrady v obci Brdy

Unikátní Choustník. Hrad dvou pánů neměl v českých zemích obdoby

Nedaleko jihočeského Tábora se na vrchu Choustník rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Láká nás k prozkoumání mohutných hradeb a dvou čtyřhranných palácových věží. Jedna z nich byla předělána na rozhlednu a nabízí výhled do okolí Soběslavska a Táborska. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na Šumavu či vzdálené Brdy.

Letní Brdy lákají na prosluněné padrťské rybníky a chlad lesních hvozdů

První turistické rozcestníky a značky se začínají objevovat v půl roku staré CHKO Brdy. Pakliže nechcete čekat, až budou trasy hotové, přijměte pozvání na túru k Padrťským rybníkům nebo k hradu, který pohltil nejen zub času, ale i tajemný les.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Ruiny stařičkého hradu objímají podzimní lesy Brdské vrchoviny

V hlubokých lesích Brdské vrchoviny, stranou od pozornosti leží zřícenina hradu Valdek. Šlechtické sídlo čeká na své znovuobjevení po uzavření vojenského újezdu Brdy, o kterém mají rozhodnout poslanci. Vypravit se tam ale můžete už nyní, ovšem jen o víkendech a po značené trase.

Rozhledna na Kotli u Rokycan

Na vrchu Kotel u Rokycan (575 m. N. M.) se v květnu 2014 otevře nová rozhledna. Z výsky 28 metrů spatříte Šumavu, Brdy i hrad Radyni.

Vrch Třemšín s pozůstatky středověkého hradu

Vrch Třemšín (827 m n.m.) je nejvyšším vrcholem jižní části Brd a nachází se tedy v té části Brd, která je veřejnosti přístupná. Název vrchu Třemšína pochází údajně od tří zlatých prutů neboli "šínů", potopených v hradní studni.