Brdy

Vrch Velká Baba - sídlo pána brdských lesů Fabiána

Vrch Velká Baba (615 m) naleznete v severovýchodních Brdech. Lesnatý kopec v Brdské vrchovině je vysoký 614,5 m n. M. Nachází se zhruba 3 km jižně od města Hostomice pod Brdy.

Fabiánovo lože - skalní útvar v Brdech

Fabiánovo lože, skalní útvar nedaleko vrchu Velká Baba v severovýchodní části Brd, představuje asi 3 metry vysoké rozeklané skalisko, kde dva skalní bloky, opřené o sebe, vytvářejí v dolní části průchozí rozsedlinu. Místo je spojeno s pověstí o Fabiánovi, pánu Brd.

Na běžkách po Hřebenech - brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.

Expozice o CHKO Brdy v Příbrami

Expozice v Ekologickém centru Orlov se snaží nejen ukázat veřejnosti nejkrásnější místa Brd na fotografiích, ale také vysvětlit, jakým způsobem je o cenné lokality této chráněné krajiné oblasti pečováno.

Letní Brdy lákají na prosluněné padrťské rybníky a chlad lesních hvozdů

První turistické rozcestníky a značky se začínají objevovat v půl roku staré CHKO Brdy. Pakliže nechcete čekat, až budou trasy hotové, přijměte pozvání na túru k Padrťským rybníkům nebo k hradu, který pohltil nejen zub času, ale i tajemný les.

Usměvavý Buddha na kraji Brd je českým unikátem

Zlato slunečních paprsků se odráží od zlaté špičky buddhistické stúpy v Těnovicích na jihozápadním okraji Brd. Čtyři šňůry s barevnými praporky posvátných textů se pnou od země ke špičce posvátné stavby.

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Nedaleko obce Malá víska 4,5 km od Komárova u Hořovic se nalézá romantický masiv Jindřichovy skály s krásnou vyhlídkou. Jedná se o jednou z nejpěknějších vyhlídkových míst v Brdech při severním okraji CHKO.

Testovací pěchotní pevnost Jordán

Testovací pěchotní srub 'CE' Jordán byl postaven v roce 1936 ve vojenské střelnici Jince – Brdy a sloužil k pokusnému ostřelování a k výcviku posádek TO. Nyní je volně přístupný, časem by zde mělo vzniknout malé muzeum.

V Brdech začalo vyznačování chráněné krajinné oblasti

V Brdech včera začalo vyznačování hranic chráněné krajinné oblasti, která vznikla letos 1. ledna na území někdejšího vojenského újezdu. První ze 103 hraničníků byl instalován u Kozičína na Příbramsku nedaleko hájovny zvané U Slaniny. Sdělila to mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Otevřené Brdy: Velké lákadlo cyklistické sezóny

Na největší tahák letošní cykloturistické sezóny aspirují v Plzeňském kraji Brdy, které se po zrušení vojenského prostoru z větší části otevřely veřejnosti. Ještě tam ale zřejmě bude chybět značení. Lidé by proto měli mít navigaci a mapu. Informovala o tom cyklistická průvodkyně Radka Žáčková spolupracující s krajem, městy i obcemi.

Radarový vrchol v Brdech: navigování letounů i sledování přeháněk

Stovky možná i tisíce lidí už navštívily od začátku roku Chráněnou krajinnou oblast Brdy, bývalý vojenský újezd. Jedním z nejfrekventovanějších míst je určitě druhý nejvyšší vrchol Brd – Praha. I když k němu nevedou žádné trasy, pojďme se tam společně vydat.

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy svírají vlevo hlavní vrcholy Koruna (832 m), vpravo vrcholy Jordán (826 m) a Hlava (788 m). Jedná se o velmi pěkné a poměrně odlehlé místo centrálních Brd.

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství. Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.